Trafo s primárem na 220 V v síti 230 V

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#31 Příspěvek od ferdislav »

Ahoj nějak se v tom ztrácím,ale pokud se ještě pořád jedná o to aby na primáru bylo jakože co má být, není nejjednoduší přimotak 50-100závitů na to trafo a přidat k primáru? jestli už to padlo tak se omlouvám ale nějak jsem to nedokázal komplet dočíst.

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#32 Příspěvek od Neniu »

ferdislav píše:jestli už to padlo tak se omlouvám ale nějak jsem to nedokázal komplet dočíst.
A přitom je to tak jednoduché. Toto řešení je sice moc dobé, ale nejde realizovat, protože se na kostru nové vinutí prostě nevejde.
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#33 Příspěvek od Achab »

Stejně se dá rozšířit regulace pomocí dalšího trafa na sekundáru. S trafem 10+20V by vyšel rozsah regulace 10-580V. Ale to už by byl opravdu poněkud komplikovaný bastl. :)
Svého času jsem někde viděl i regulaci s transduktorem - prostoru na experimenty je dost...

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#34 Příspěvek od Kremik »

Kdyz si těch sekundárních vinutí navineš 8, jejich kombinací dosáhneš jakékoli napětí v rozsahu 0 až 255V. Odstupňované po jednom voltu.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#35 Příspěvek od rnbw »

Trafo-D/A prevodnik :D

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#36 Příspěvek od elektrosvit »

Achab píše:Svého času jsem někde viděl i regulaci s transduktorem - prostoru na experimenty je dost...
Tato myšlenka mě rovněž napadla- použít síťový transformátor, jehož primární napětí by plynule od 0 do jmenovité hodnoty (230 V) měnil magnetický zesilovač. Nevím, jestli magnetické zesilovače umožňují tak velký regulační rozsah. Transformátor by dával při primárním napětí 230 V na sekundáru třeba 260 V, aby se pokryly napěťové úbytky a kvůli regulační rezervě. S pár operáky pak postavit napěťovou a podřízenou proudovou smyčku umožňující regulaci na konstantní výstupní napětí nebo proud. Vznikl by tak trochu lepší "Křižík". Nemá někdo tuto knížku?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#37 Příspěvek od Sendyx »

V dnešní době je to dávno řešitelné jinak a lépe. Takový Furman je v tomto oboru klasika.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#38 Příspěvek od elektrosvit »

Něco takového? Nebo hledám blbě?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#39 Příspěvek od Sendyx »

Ne, to je jenom "kondicionér". Najdi si stabilizátory, tedy AR sérii.

BTW, elektronické regltrafo 0-255V někdo vyrábí, s kroky po 1V.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#40 Příspěvek od elektrosvit »

Díky, našel jsem. Regulované AC zdroje dělá i Diametral. Ten jsi měl asi na mysli...

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#41 Příspěvek od weed_smoker »

Starý a poctivý trafa(ty velký i ty malý do DPS) jsou při normální zátěži sotva vlahý,topěj jen když jsou přehulený.Naprázdno jsou studený úplně.Trochu topěj takový ty asijský s tepelnou ochranou,některý i naprázdno.U 230V je spíš problém s EMI filtrama,krom asi 3-5 TC241 a TC260 mi odsmrádnul i švýcarskej SCHAFFNER s eurovidlicej na eurokabel vyrobenej okolo 1994-1996.Zrovna ten smrděl nejdýl,asi 10 dnů po vyhození.

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#42 Příspěvek od dobrman »

elektrosvit píše:To řešil jeden týpek jako bakalářku. Viděl jsem celé zařízení v chodu, vypadalo zajímavě, motorek byl snad ze stíračů.
Jak jsem tu psal o těch zdrojích, vyštrachal jsem v "šuplíku" obrázek. Sice blbě, ale tam vzadu je to trojfázový regulační trafo s motorovým pohonem. Řídící jednotka byla osazená, myslím, dvěma elektronkama, ale to už si přesně nepamatuju. Ty zdroje jely nepřetržitě přes 30 let (1976 - 2008), bez jedinný závady! Takže se do nich nelezlo...
Přílohy
zdroj diamo 5.1.jpg
(264.89 KiB) Staženo 39 x
zdroj diamo 5.2.jpg
(291.66 KiB) Staženo 49 x

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#43 Příspěvek od Achab »

Kremik píše:Kdyz těch sekundárních vinutí navineš 8, jejich kombinací dosáhneš jakékoli napětí v rozsahu 0 až 255V.
Toto řešení je celkem známé, je možné použít různý počet vinutí a poměry napětí podle konkrétních požadavků. V AR bylo zmíněno vícekrát, jednou jako celá konstrukce právě k náhradě regulačního trafa.
Dokonce na bastlírně někdo vzpomínal že podobný zdroj dělali jako učňovskou práci, navíc právě s využitím sčítání a odečítání napětí podle smyslu zapojení sekundárních vinutí. S jednoduchou logikou a spínáním vinutí třeba přes relé by mohlo být nastavení napětí i číslicové.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#44 Příspěvek od Sendyx »

Je to někde jako bakalářka nebo diplomka.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
AlesALF
Příspěvky: 206
Registrován: 16 pro 2010, 01:00
Bydliště: mezi HK a JC

#45 Příspěvek od AlesALF »

Už jsem si vzpoměl, kde jsem něco podobného viděl: http://www.zirafoviny.cz/modules/news/a ... m%C3%A1tor

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“