LED blinkry (přesunuto)

Vše, co se týká elektroniky v automobilech, motocyklech a jiných samohybech

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#16 Příspěvek od Cowley »

Tosik: založil jsi vlákno a zmizel ? :)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#17 Příspěvek od masar »

...A já pro něho vypotil takovýdle schéma.
:wink:
Přílohy
blinkry animované.png
(40.67 KiB) Staženo 229 x

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#18 Příspěvek od Cowley »

Masare, jsi si jist, ze je to spravne? Neni v tomto zapojeni rozsveceni postupne 1-16 a pak zase zhasinani od 1-16? To by bylo spatne. Ma to byt rozveceni 1-16, chvilku svit vsech 16 a pak tma a zas dokola.
Edit: sorry, nevsiml jsem si vazby D a OE u prvni 4094.

Pokud by ale prisel ovladaci vstup treba 2x kratce po sobe, vznikne na vystupu "bezici dira". :)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#19 Příspěvek od masar »

Ano. Protože zde není možnost prostého nulování stavu, "mažou" se výstupy v době, kdy jsou jen "zatemněné" pomocí OE. Pokud se rozsvěcí 200ms, zhasínají také 200ms (konstantu R3C1 jsem "střelil"). Tomu musí vyhovovat požadavek na frekvenci a střídu signálu blinkrů. Jinak by šlo pro zhášení použít druhý RC generátor s podstatně vyšší frekvencí.
Hradel zbylo dost...
:wink:
edit: ...vlastně akorát:
:wink:
Přílohy
blinkry animované2.png
(43.26 KiB) Staženo 191 x

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#20 Příspěvek od masar »

Jen bych doplnil vlákno o názor, že pro tento účel používat 15 a více kroků je zbytečně mnoho pro dosažení požadovaného efektu. Podle mne by stačilo tato schemata "vydělit" dvěmi a potřebný počet LED zapojit na 8 výstupů.
I tak to bude plynulejší, než film v kině.
:wink:

EDIT: Tohle vlákno je nejspíš ve špatné sekci.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#21 Příspěvek od masar »

A když to sem nechce nikdo dát, tak ještě varianta "analogová".
:wink:

edit: Zvětšil jsem časovou konstantu. R4=220k.
Přílohy
blinkry animované3.png
(25.26 KiB) Staženo 210 x
Naposledy upravil(a) masar dne 26 črc 2017, 14:35, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
tosik
Příspěvky: 10
Registrován: 18 črc 2017, 02:00

#22 Příspěvek od tosik »

Zdravím.

Díky moc za příspěvky a hlavně schéma. Tak se vydáme na nákup a testování. Nejsem až tak znalý v elektrotechnice a tak se ještě zeptám, ty LEDky můžu použít jakékoliv? Měly by být samozřejmě oranžové, ale každá má, pokud se nemýlím, jiný úbytek napětí, ne? Takže se musí dopočítat ty odpory? Napájecí napětí obvodu bude 12V? A taky trochu tápu s těmi hradly u 4093. Je to jeden šváb, předpokládám, že? Jen by mi ještě pomohlo označit, které piny mám osadit... :-D

Díky za pomoc.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#23 Příspěvek od masar »

V uvedených schematech lze použít jakékoliv LED. Důležitější než velikost úbytku napětí na diodách je proud diodami, který je omezen buď sériovými odpory (Rs1...) nebo jsou napájeny zdrojem proudu. V případě LM3914 určuje velikost tohoto proudu odpor R5 na cca 22mA, který bude téci LED, ikdyž bude každá jiná, popř. ikdyž bude na jednom výstupu více LED v sérii(součet Uled musí být ale menší než napájecí napětí).
:wink:
p.s. V případě zapojení s ULN2804 je třeba velikost omezovacích odporů vypočítat z Ohmova zákona. Vychází se z napájecího napětí (12V až 14,5V v autě), tebou požadované velikosti proudu (nesmí být větší než výrobcem dovolená) a úbytku napětí na LED (závisí na typu (barvě) a jejich počtu v sérii):
Rs=(Ub - Uf)/If
V případě jedné oranžové diody s Uf=2,1V a If=20mA a napájení z palubní sítě auta:
Rs=(14,5 - 2,1)/0,02 = 620Ω
a když budou dvě LED v sérii:
Rs=(14,5 - 4,2)/0,02 = 515Ω
A pokud jde o to, které piny 4093 máš "osadit" - "osaď" všecky. Pořadí hradel si určíš sám, jak ti bude vyhovovat rozložení spojů na DPS (nebude to přece "vrabčí hnízdo"). :wink:

edit: Vzhledem k tomu, že nejsi moc zběhlý v elektronice, doporučoval bych spíše zapojení s LM3914. Je o něco jednodušší a věřím, že ti nadělá hodně radosti.
Obrázek

Uživatelský avatar
tosik
Příspěvky: 10
Registrován: 18 črc 2017, 02:00

#24 Příspěvek od tosik »

Díky, teď tomu rozumím. Našel jsem si na netu i vnitřní zapojení té 4093, tak už mi to snad je i jasné. Ještě tedy zvážím to analogové zapojení, to by bylo i výhodnější z hlediska toho, že vypadá, že plošné spoje zaberou méně místa.

Zatím díky moc za pomoc, zkusím to zapojit a uvidíme.

Martin

Odpovědět

Zpět na „Auto - Moto technika“