Čím se krimpují tyto dutinky?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#31 Příspěvek od forbidden »

Tyhle jsem viděl taky, ale v Brně je skladem nemají, i když tvrdí něco jinýho. Chtěl jsem 20 kusů, ale platit 30,- navíc za osobní odběr v Brně se mi nechce. Vím, že je to prd, ale tak nějak mám problém platit podstatnou část ceny jen za ten odběr. Navíc mě nasrali, když jsem tam běžel v podstatě jen kvůli tomu, předem na webu jsem si ověřil, že to mají v Brně a ono pak hovno, neměli.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#32 Příspěvek od petrfilipi »

V práci máme tyto: http://www.emat.cz/p239-kleste-lisovaci ... %AD&page=5 a nechal jsem si ještě asi za 1.500 Kč koupit celou sadu - viz obrázek. Teď už zalisuji vše, s čím přijdu do styku.
Když jsem kleště ještě neměl, tak jsem dutinku po 1,5mm mačkal štípacími kleštěmi. Ale výsledek se nedal srovnat ani s těmi nejlevnějšími kleštěmi. Proto 99 ze 100 elektrikářů doporučuje lisovací kleště. :D
Petr
Přílohy
Kleště.jpg
(218.85 KiB) Staženo 54 x

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#33 Příspěvek od FHonza »

Alespoň na tý sadě Proskit (která vypadá stejně a vlastním ji) je popis.

Uživatelský avatar
radek89
Příspěvky: 135
Registrován: 25 říj 2009, 02:00
Bydliště: Mor. Nová Ves, Břeclav
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od radek89 »

Je tam obrázkový popis. Měly by tam být čelisti 2x na dutinky, 2x neizolované fastony a 1x fastony s bužírkou.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#35 Příspěvek od petrfilipi »

Podrobnější popis je třeba tady: https://www.e1.cz/produkt/1151742-klest ... et?t=popis.

Petr

Uživatelský avatar
alxa
Příspěvky: 226
Registrován: 02 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Brna

#36 Příspěvek od alxa »

Používám kleště od Cimco https://www.cimco.cz/katalog-sortimentu ... ategorie=4, mají výhodu, že jsou malé a kvalitní. Dříve jsem používal lisovací kleště od CT Brand a ty měly tu nevýhodu , že byly velké a hlavně po zalisování, šla dutinka špatně vytáhnout z lisovacích čelistí.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#37 Příspěvek od rnbw »

Krimpovanie bez spravnych kliesti je nahovno. Sila musi posobit zo vsetkych stran, co sa s kombinackami (a pod.) dosiahnut neda. Spravne nakrimpovany kontakt sa neda ani silou strhnut - pretrhne sa vodic vedla.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#38 Příspěvek od Cust »

Eleman píše:
dudo02 píše:
Eleman píše:Vždy jsem dutinku na licnu zamáčkl plochými kleštěmi, pokud byla dutinka delší než otvor ve svorkovnici, tak jsem jí zkrátil i se zamačknutým vodičem štípačkami a jak už tady bylo napsáno - o zbytek se postará svorkovnice.
Jak prosté a spolehlivé :wink: .
A zároveň neprofesionálne :idea: .
Ani revizákovi to nevadilo, tak o co jde.
Proč by mu to mělo vadit? Revizák přece řeší bezpečnost před úŕazem el. proudem... Kontroluje splnění norem.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#39 Příspěvek od Cust »

dudo02 píše:Pokiaľ ju zapájaš do svorkovnice typu WAGO (pružný prítlak),ktorá sa používa najčastejšie v kombinácii s týmito dutinkami, tak sa jej tvar vôbec nezmen
Do těchto svorkovnic dutinky vůbec nemají přijít.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#40 Příspěvek od Cust »

rnbw píše:Krimpovanie bez spravnych kliesti je nahovno. Sila musi posobit zo vsetkych stran, co sa s kombinackami (a pod.) dosiahnut neda. Spravne nakrimpovany kontakt sa neda ani silou strhnut - pretrhne sa vodic vedla.
Nemusí to být vždy pravda. Pokud lisuješ dutinku na licnu do svorkovnice, o přítlak se postará svorkovnice. Dutinka je tam pak z jiného důvodu.

Uživatelský avatar
dudo02
Příspěvky: 981
Registrován: 27 úno 2007, 01:00

#41 Příspěvek od dudo02 »

Cust píše:
dudo02 píše:Pokiaľ ju zapájaš do svorkovnice typu WAGO (pružný prítlak),ktorá sa používa najčastejšie v kombinácii s týmito dutinkami, tak sa jej tvar vôbec nezmen
Do těchto svorkovnic dutinky vůbec nemají přijít.
Nemáš pravdu.
Drvivá väčšina rozvádzačov v priemyselnom prostredí ,je vyzbrojená svorkovnicami s pružným prítlakom. Drátovanie CYA vodičmi ukončenými lisovacími dutinkami. Niekde klient dutinky nechce, ale inde zase na nich trvá...
Ja už svoju profesiu robím 20 rokov a nejaké rozvádzače za sebou už mám - a nebolo ich málo .Pochodil som v podstate celú Európu a platí tu pravidlo "Iný kraj, iný mrav ".
To ,že sa o prítlak má postarať svorkovnica namiesto kvalitne prevedeného lisovaného spoja komentovať nemá zmysel.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#42 Příspěvek od Achab »

Záleží na konkrétním typu svorky, ale většina řadových WAGO s pružným přítlakem pro rozvaděče je určená pro připojení jak pevných, tak slaněných vodičů. Místní firma používá WAGO a vodiče CYA s dutinkami už řadu let. Profil lisují podle potřeby čtyřhranný i plochý.

Právě u silnoproudu je kvalita zalisování důležitá, stejně jako profil slisu a svorky. Při nevhodném profilu je snížená styčná plocha, pod špatným slisem může dojít ke zvýšení přechodového odporu oxidací. Svorka pak při větším zatížení vyhoří. Malý přítlak taky spolehlivosti moc nepřispívá, proto k těmto spojům nemám u větších proudů příliš důvěru.

Uživatelský avatar
dudo02
Příspěvky: 981
Registrován: 27 úno 2007, 01:00

#43 Příspěvek od dudo02 »

Som na tom rovnako - pri vyšších prúdoch tomu neverím.
Ističe, ako je ten v prílohe sú napr. v Nemecku čím ďalej, tým častejšie používane aj v komerčnom sektore. Nedávno som dokonca s týmto typom ističov spravil celý bytový dom, čo sa týka podružných rozvodov. Ale aj elektromerový rozvádzač bol vyzbrojený týmto typom ističov a v ňom sa dokonca lisovali dutinky na CYA 25mm2 a zapájali na svorkovnicu s pružným prítlakom. Istené to je 63A.
Přílohy
2373_0.jpg
(82.64 KiB) Staženo 8 x

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#44 Příspěvek od Achab »

A když už se připojuje do zmíněné "čokolády," měly by se zásadně používat typy s příložným plíškem. Pevně utažený šroub dutinku prohne tak, že kontakt je spíš bodový. Někdy se dutinka zdeformuje, že ani nejde vytáhnout.

"Čokoláda" se dnes většinou nazývá "přístrojová svorkovnice," ale do průřezu 2,5-4mm² to odjakživa byla jenom "lustrová lámací svorkovnice." Zásadně se dodávaly s příložnými plíšky, právě kvůli ochraně licnových vodičů lustru. Někteří elektrikáři je sice vyhazovali, ale považovalo se to za prasečinu. U většiny současných typů nejsou vůbec,
což je chyba.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“