Přijímač signálu z laserové vodováhy - homemade

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Foxik
Příspěvky: 5
Registrován: 28 lis 2016, 01:00

#16 Příspěvek od Foxik »

Ahoj to by bylo super :-) ja jsem ještě neměl čas se do toho pustit :roll:

Uživatelský avatar
Olpik
Příspěvky: 2
Registrován: 25 pro 2016, 01:00

#17 Příspěvek od Olpik »

http://circuits-projects.blogspot.cz/20 ... ector.html
Tak sem to nasel když tak projdete i ten jejich popis co na to rikaji .Akorát me nejsou jasne ty snimaci ir diody?
Přílohy
Laser Circuit 2_thumb[5].png
(94.83 KiB) Staženo 226 x

Uživatelský avatar
JimmyFLASH
Příspěvky: 7
Registrován: 06 lis 2013, 01:00

#18 Příspěvek od JimmyFLASH »

masar píše: edit: Schema nezohledňuje požadavky na nežádoucí spínání okolním světlem (viz ZdenekHQ a Atlan). Pro jejich zohlednění je třeba zařadit ke každému snímači obvod s filtrem.
Schema zobrazuje vyhodnocení jedné poloviny (horní nebo dolní) snímaného pole. Snímač T1 je nejvzdálenéjší a T6 je středový, při kterém je zapnut trvalý tón. Druhá polovina je zapojena stejně a připojena ke společnému časovači IO1.
:wink:
Ahoj,
bylo by prosím možné zveřejnit schéma od Masara zjednodušené tak, aby senzory rozsvěcovaly pouze 3 LED diody (Vysoko / Nízko / Přesně) a bez jakékoli zvukové signalizace, prosím?
Předem děkuji.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#19 Příspěvek od masar »

->JimmyFLASH>To zjednodušené schéma sestává z jednoho fototranzistoru a dvojicí invertorů s LED, to vše násobeno 3x. Jen znovu upozorňuji - tohle může pracovat jen v určitém úzkém pásmu okolního osvětlení.
Vhodnější zapojení s OZ sem postnul Olpik.
:wink:

Uživatelský avatar
JimmyFLASH
Příspěvky: 7
Registrován: 06 lis 2013, 01:00

#20 Příspěvek od JimmyFLASH »

->masar> Myslel jsem zachovat stejnou řadu 11-ti fototranzistorů s tím rozdílem, že by ten prostřední rozsvítil LED indikující přesnou polohu a zbylé pětice by rozžaly LED značící nízkou, resp. vysokou polohu. Jde mi jen o snížení počtu LED a odstranění zvuku. Sám bohužel nevím, jak lze ty fototranzistory zapojit paralelně, aby každý rozsvítil tutéž LED.
Mohl bych poprosit o hrubý náčrt?
Jen pro mou informaci, protože jsem naprostý elektro laik: K čemu slouží ten klopný obvod? Aby spínal LED skokově a ne plynule dle intenzity laseru?
Chápu, že Olpikovo schéma je vymakanější, ale to už je vyšší dívčí. Hledám jednoduché řešení. Alespoň prozatím.

Děkuji moc za radu

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#21 Příspěvek od masar »

Když jinak nedáš, tak tady to máš. Hradla jsou tam ve funkci spínačů LED z důvodu jednoduchosti. Ale obávám se, že tady je ta jednoduchost spíše na škodu, protože "Elektro laik" by měl stavět věci, které se nemusí nijak nastavovat a měřit. Jinak obvykle ztroskotá...
:wink:
Přílohy
vyhodnocení.png
(22.91 KiB) Staženo 169 x

Uživatelský avatar
JimmyFLASH
Příspěvky: 7
Registrován: 06 lis 2013, 01:00

#22 Příspěvek od JimmyFLASH »

Díky moc za schéma.
Jasně, rozumím. Není to vyzkoušeno a měl bych radši vytvořit to, co už někdo přede mnou otestoval. Možná bych i při hlubší snaze na něco na netu narazil, ale toto vypadá na první pohled tak nějak simple a v jednoduchosti je krása :) Uvidíme, třeba to bude naprosto dostatečné.
Ještě jednou děkuji.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#23 Příspěvek od masar »

No zjednodušovat jde snadno, prakticky shodné vlastnosti bude mít i tohle (jenže mě to hned netrklo):
:wink:
Přílohy
vyhodnocení2.png
(16.62 KiB) Staženo 174 x

Uživatelský avatar
JimmyFLASH
Příspěvky: 7
Registrován: 06 lis 2013, 01:00

#24 Příspěvek od JimmyFLASH »

No tak tohleto je úplná bomba, děkuji! Jsem zvědavý na reálnou reakci na laser :)
Díky!

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#25 Příspěvek od Atlan »

V praxi to jaksi bude onicom.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#26 Příspěvek od Artaban001 »

Černý fototranzistor (z videa) přímo rozsvítil LED ze 3V napájení, pokud jsem před ním nechal hořet zapalovač (30cm daleko).
Pokud fototranzistor zapojím jako "horní tranzistor darlingtonu", tak mi musí přímý světlo laseru tuhle sestavu vybudit do saturace. Při denním světle mi ta LED bude stále žhnout, pokud nebude ten fotoranzistor černý (propustný jen pro IR), ale normálně průsvitný

Uživatelský avatar
9154
Příspěvky: 8
Registrován: 25 úno 2018, 01:00

#27 Příspěvek od 9154 »

Ahoj, rád bych opět otevřel tohle téma a případně požádal někoho znalýho o výrobu, samozřejmě za adekvátní odměnu.
Potřeboval bych přijímač rotačního laseru s velkým rozsahem. Celková délka cca 320mm. Střed cca 20mm, pak souměrně na obě strany první pole cca 50mm a druhý pole cca 100mm. Výstup bych vítal jen jako diody, bez akustiky. Nevím, jestli bude problém s "blikáním" laseru - tím jak se točí, bliká odhadem asi 3Hz. Vlnová délka laseru 635nm. Originální receiver má dosah přes 100m, bylo-li by to možný, rád bych se těm 100m taky přiblížil.
prosím o zhodnocení požadavků a případně kontakt. Díky!!![/code]

Odpovědět

Zpět na „Poradna“