Otestovani led menice v LED TV

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#16 Příspěvek od Devo70 »

Snáď by šlo použiť elektronickú záťaž, ktorá sa správa ako výkonová zenerka.
-ST-

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#17 Příspěvek od Zaky »

kasa píše: Přihořívá...
Pošli prosím typ obvodu, který má toto implementováno, rád si příslušný datasheet prostuduji. Díky
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
ARDO
Příspěvky: 668
Registrován: 20 čer 2013, 02:00

#18 Příspěvek od ARDO »

Zkusil jsem to s odporovou záteží.Napětí s ní se vyšplhá na 160V,ale měnič se nevypne.Čili vím,že je opravdu chyba v LED.

Budu muset najít tu špatnou,ale hlavně po výměně vadné/vadných LED snížit proud ,který přes ně prochází :roll:

IO měniče :

FAN7631 (pozice IC2406)

zdroj je to : GRUNDIG VTY194-05 PSU


https://elektrotanya.com/grundig_vty194 ... nload.html
Naposledy upravil(a) ARDO dne 21 kvě 2018, 18:37, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ARDO
Příspěvky: 668
Registrován: 20 čer 2013, 02:00

#19 Příspěvek od ARDO »

tak displej rozložen. myslím si,že na odzkoušení vadného LED ,,pásku" a následné zjištění vadné LED diody to bude jednoduché.

Spíše mě zaráží že pásy nejsou na nějakém chladícím materiálu (hliník atd). Že by se to opravdu zvládalo dobře chladit jen pomocí plošek na DPS? Ono je tu hodně diod,možná tolik opravdu nehřejí.

V minulé TV (Gogen) byly tyto pásky přilepeny oboustrannou teplovodivou páskou k rámu displeje,ale těch diod tam bylo méně.

EDIT : pro doplnění jedná se o TV grundig 48 vle 5421,kterou řeším.
Přílohy
led.jpg
Naposledy upravil(a) ARDO dne 18 kvě 2018, 19:16, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#20 Příspěvek od rnbw »

Chladit sa to nezvladne, preto to odislo.
Naposledy upravil(a) rnbw dne 18 kvě 2018, 19:17, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ARDO
Příspěvky: 668
Registrován: 20 čer 2013, 02:00

#21 Příspěvek od ARDO »

Čili kurvítko..Prý 2 roky a měsíc šla dle majitele (koupil jsem ji od něj)

edit: Ovšem snížit proud co jde z měniče by nebylo od věci ne ?

Nevím jak pomoci LEDkám ke chlazení..Napadá mě jen ze zadní strany DPS (kde není LED) dát za každou LED malý chladič.Jelikož ty DPS mají vzduchovou mezeru 4mm od zadního krytu

Uživatelský avatar
ARDO
Příspěvky: 668
Registrován: 20 čer 2013, 02:00

#22 Příspěvek od ARDO »

Pomohl by mi někdo jak snížit proud do těch LEDek ? Když snížím proud,který jimi prochází,tak bych nemusel vymýšlet přídavné chladiče atd ? :)

Snížit proud pomocí přídání odporu nebude štastné řešení.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od PotPalo »

Pridaním odporu prúd neznížiš, lebo to stráži elektronika, ktorá mu následne pridá, a vo výsledku bude rovnaký.

Znížiť prúd:
Nájdi datasheet riadiaceho IO podsvietenia, tam je to zvyčajne popísané. Niekedy je to jasné už podľa zapojenia, netreba ani schému, ani datasheet.

O chladení sa dá polemizovať. Najúčinnejšie by bolo vyfrézovať DPS pod ledkou z druhej strany, tam následne s termopastou umiestniť medený chladič ktorý by to odvádzal niekde preč na iný veľký plech. Ale je to také nečisté riešenie....
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
ARDO
Příspěvky: 668
Registrován: 20 čer 2013, 02:00

#24 Příspěvek od ARDO »

No právě proto píšu ,že přidání odporu mi moc nepomůže :/

Mám společný zdroj (SMPS ) na jedné desce s měničem pro LED.. a u části LED mám IO FAN7361..To je jediný IO,který zde pro tuto větev mám.

PS: o tom přídavném chlazení jsem psal a myslel to i tak...Chladit z druhé strany přímo LEDku,ale v podsvícení je 60 LEDek celkem.To už zabere hodně času.Ono ani nejde o čas (když člověk ví,že tato práce se projeví na výdrží TV)

Uživatelský avatar
ARDO
Příspěvky: 668
Registrován: 20 čer 2013, 02:00

#25 Příspěvek od ARDO »

zeptám se na hloupou otázku ..

Zjistil jsem,že na dvou páscích nesvítí poslední LEDka.

Měl jsem tu pásek na díly z jiné TV.Zkusil jsem z něj vzít ledku a připájet ji sem.Pásek svítí (všechny LED stejným jasem) odběr má stejný jako zdravý (neopravovaný pásek).

Bohužel nevím jaké označení mají ledky na tom pásku. jediné označení co ten pásek má je ZCA606.

Zeptám se hloupě, když bych místo té jedné vadné LED vypočítal hodnotu odporu a dosadil ho,fungovalo by to ? Ovšem nevím jestli by se chybějící LED neprojevila zle v následném obraze


:roll:

EDIT : anebo vložit jinou LED ,změřit odběr a dorovnat to přidáním odporu.. :roll:

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#26 Příspěvek od Zaky »

Najdi si led podle pouzda u Šáhyho. Pouze si zjisti, jestli je na led úbytek kolem 3V nebo 6V, tedy jestli je to jeden čip, nebo dva v sérii a to dodrž. Jinak se s tím zase tak moc nepárej. Ale až odpájíš diodu, podívej se , jak vypadají pájecí plošky. Je vhodné, aby byla zachována ploška, kerá slouží k chlazení, pokud by to měla bát opačná, poněkud se výměna komplikuje. Místo led není třeba dávat odpor, můžeš jednu klidně nahradit zkratem, proudovému zdroji to bude jedno. Ale v obraze to vidět bude, to je jisté.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Odpovědět

Zpět na „Poradna“