Poptávam elektronku AL1

Přístroje, součástky, náhradní díly. Náhrady součástek, kompatibilita apod.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od RayeR »

Hm, tak posledni aukroaukce - 390Kc, teda dekuji. Oslovil sem par lidi na radioburze, ze se mi podivaji, tak snad to klapne jinde...

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#17 Příspěvek od sinclair »

Já tedy nevím, ale mně se 390Kč za AL1 nezdá moc.
AL1 rozhodně není tak často používaná a vyskytující se plíva, jako byly třeba AL4 či EL5.
Loni jsem na restaurování Belltonu ZG20 kupoval dvě, podstatně "novější" a obyčejnější EL12sp za 450/kus a nepřišlo mi to za 18W E flašku nijak moc..

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od RayeR »

Aukro necham aukrakum, mezitim sem uz jednu telefunkenackou flasku vybarteroval :)
http://rayer.g6.cz/elektro/mk305/al1.jpg
Akorat potrebuje vymenit patici/prilepit, je v ni dira, ale nic co by branilo funkcnosti. Zkusim ji u kamose premerit na BMku.
Mate nejake osvedcene lepidlo na lepeni patic? Mam tu 2-slozkovy epoxid UHU nebo nake lepidlo na sklo vytvrzovane UV, ale to neni moc pevnostni (zustava mirne mekke jako nejaka guma). Taky nevim, co s tim udelaji vysoke teploty, u malosignalove lampy je to v pohode, ale zrovna koncak se pekne rozpali...
Naposledy upravil(a) RayeR dne 12 čer 2018, 14:21, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#19 Příspěvek od TubeGuru »

Zdar, diskutovalo se to tady: http://www.radio-forum.cz/viewtopic.php ... 3&start=10
Používalo se taky vodní sklo, ale nevzpomenu si s jakým plnivem.

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od RayeR »

Jo, to vlakno sem uz mezitim nasel. V podstate 3 moznosti: vterinak, epoxidy a vodni sklo. To vodni sklo snad este nekde v komore lezi, tak zkusim to. Tady tu AL1 nekdo lepil epoxidem a ten ty vysoky tpeloty asi nevydrzel, proste je to odlepene. Dobry vterinak treba od Loktajtu asi taky funguje dobre...

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#21 Příspěvek od Hejnicek »

Me se osvedcil epoxid a to QUICK EPOXY
Myslim, ze je pomerne bezne k dostani.
Lepi rychle a zatim se nic neodlepilo.

PS
Ten vterinak Loctite pouzivam v praci -doporuceno vyrobcem.
Bude asi o dost drazsi a s tim sklo nelepim, tak nevim.

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od RayeR »

RayeR píše:Jo, meril to na teslackym BMku, jiny lampy mu to nedelaly. Byly to snad EL86 nebo neco takoveho modernejsiho. Rikal sem mu, ze se po nejake podivam a zkusili bychom to porovnat.
Tak sme to zkouseli na BM215A, a delaly to i 2 moje teslacke EL86, proste rucka vyjede skoro na max a pak skoro skokem spadne na nakou stabilni hodnotu. Takze je to asi u tohohle typu lampy normalni. Jinak ta AL1, co sem sehnal, je 100% :)

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#23 Příspěvek od sinclair »

Mně to ale žádné lampy na BM215A nedělají, ani takové ty klasické "vysokoemisní" ruské typy.
S jedinou výjimkou, ale ta s tímto tolik nesouvisí: EL84. Některé se mi na BM215A rozkmitávají, což je ale snadno odhalitelné např. přiblížením ruky. Zajímavé na tom je to, že ne všecky - třeba i od stejného výrobce a podobného stáří. Nejklidnější v této pozici vždycky byly 6P14P a EL84 od RFT. Naproti tomu se umí rozkmitat i hodně jetá, teslácká EL84 s emisní schopností hodně pod políčkem. Přiblížením ruky to pak spadlo ještě níž.
Nemůže to krátkodobé vychýlení naplno a za moment zpátky dělat právě ta "změklá" usměrňovačka 6Z31?
V heptalové éře byly právě se 6Z31 docela problémy. Odcházely emisně celkem bezdůvodně, přestože byla dovolená kapacita prvního filtru dodržená.

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od RayeR »

V tomhle pripade to nebylo asi kmitani, na mavani rukou to rozhodne nereagovalo a po ustaleni uz byla ta vychylka stabilni. Celkem bych tomu nevenoval pozornost, proste naky prechodovy dej, nez se lampa plne nazhavi...

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od Lukas-Peca »

Některé elektronky dělají to, že když přecházíš na měření anodového proudu přes polohu VAKUUM, tak než se přes ten předřadný odpor, který je v tomto režimu zařazen do přívodu k mřížce, mřížka nabije na své předpětí, tak anodový proud na okamžik vylítne.

Jinak EL86 Tesla jsem nikdy neviděl. EL82 je taky zajímavá, protože se v celé Evropě používala jen v Británii asi ve dvou modelech nějakých gramofonů. Tesla jich přitom vyrobila poměrně dost. Zřejmě to mělo být jako náhrada ruské 6P18P, i ta se ale používala jen v televizoru Rubín 102, nikde jinde.

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#26 Příspěvek od Hejnicek »

Stale aktualni :thanks:

Odpovědět

Zpět na „Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech“