Ozónový generátor víceméně ze šuplíkových zásob.

Klasické bastlení z domácích zásob

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#31 Příspěvek od MetalGod »

Sorry, mě zajímaj informace z pera seriózních vědců, ne ňákejch prodejců a šarlatánů. Nebo jestli ještě k tomu věříš v zázračný účinky homeopatie, na chemtrails a na noc si nasazuješ čepici z alobalu…

Každopádně, když už máš VN zdroj, zkus to, co jsem načmáral. Potřebuješ k tomu akorát VN zdroj (jednotky až desítky kV), kovovou trubici (průměr jednotky cm) a kovovej hrot, třeba špendlík.
Když zajistíš, aby mezi hrotem a trubicí byl korónovej výboj, takový to lehký sršení, ne zrovna oblouk, zjistíš, že z druhýho konce trubice fouká ionizovanej vzduch. Zkus to ;)
Přílohy
IV.png
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Matka_Tereza
Příspěvky: 112
Registrován: 21 dub 2017, 02:00
Bydliště: Egerland

#32 Příspěvek od Matka_Tereza »

Víš, já už nevím jak bych lépe vyjádřil. Výsledkem mého snažení má být ozón. Ozón na dezinfekci. Třeba místnosti, vzduchotechniky auta a pod. Nesnažil jsem se vyrobit ionizátor jehož je ozón nežádoucím produktem. Stačí takto?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od ZdenekHQ »

K tomu by se dalo poznamenat jen to, že by to mělo být "směrovatelný" do patřičných míst, t.j. vyráběný v nějaké profukované trubce, a pak se nabízí jako hnací plyn kyslík, ale to by zase nebylo ze šuplíkových zásob.

Už jen ten upravenej mlhostroj (lépe řečeno krabice od něj) vyloženě čeká na nějakou hadici...

A jinak si zvykej, jedna myšlenka tady vyvolá 10 jiných.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#34 Příspěvek od Olchor »

Dost dobře nechápu, proč je ta skleněná trubka kromě alobalu ještě omotána tlustým drátem. Při tom napětí a proudech by stačil drát velmi tenký a to ještě v podstatě jen na fixaci alobalu. Jestli se teda jedná o koronový výboj. Jinak se totiž používá na výrobu ozonu VF VN, třeba z Teslova trafa, tam jsou závity z tlustého drátu.

Uživatelský avatar
Matka_Tereza
Příspěvky: 112
Registrován: 21 dub 2017, 02:00
Bydliště: Egerland

#35 Příspěvek od Matka_Tereza »

To ZdenekHQ:
Pokud bych potřeboval čistý ozón např. k výrobě ozónové masti, tak ten kyslík je nezbytnost. Pokud je to pouze k vyčištění klimatizace auta, tak tam je vcelku jedno co z toho kromě ozónu ještě leze. Třeba v servisu si řeknou za půlhodinovou ozónovou kůru 500,-.
Ani jsem se raději nezmiňoval o tom, že na výstupu ze skříňky je malý větrák v předtuše toho, že bych určitě poslouchal něco ve smyslu:"víš co to udělá s tím větrákem pokud již nasává ozón?" Upřímně - je mi to fuk. Vím, a to už mi radil můj šikovnější a chytřejší soused, že bych měl trubičku umístit nejlépe do nějakého silikonového rukávu a větrák umístit tak, aby do rukávu vháněl vzduch a ozónu nestálo nic v cestě ven. tedy použít jej jako tlačný, kdežto já jej mám jako tažný, jestli to tak můžu říct. :D

Chtěl jsem vyrobit z domácích zásob zhruba toto.

Kód: Vybrat vše

https://www.ebay.com/itm/Ozone-Generator-110-220V-10g-h-Ceramic-Plate-Air-Purifier-Sterilizer-W-Fan-IS/173240420065?hash=item2855ef06e1%3Am%3AmZSuxu9V-w_e4qveqlcq11g&var=471952182481

Kód: Vybrat vše

https://www.ebay.com/itm/Commercial-Ozone-Generator-Industrial-Pro-Air-Purifier-Deodorizer-Sterilizer-New/163039350673?epid=14013647459&hash=item25f5e70f91:g:Dc8AAOSwk~ZZ9qCe

Kód: Vybrat vše

https://www.ebay.com/itm/5G-eco-strong-Industrial-Air-Purifier-Ozone-Generator-5000mg-h-230V-Ceramic-New/273062218176?hash=item3f93c6c9c0:g:Qi4AAOSwozRZ3Lr8

To Olchor:
Alobal je v trubičce - drát je z venku
:wink:
Naposledy upravil(a) Matka_Tereza dne 24 čer 2018, 16:01, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já si toho větráku všiml. Je 50% šance, že ho někdo roztočí správným směrem, protože jsem v textu zmínku nenašel. Ale je to na houby.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Matka_Tereza
Příspěvky: 112
Registrován: 21 dub 2017, 02:00
Bydliště: Egerland

#37 Příspěvek od Matka_Tereza »

OK. Sypu si popel na hlavu a slibuji, že to (někdy) předělám. Nacpu to do nějaký novodurový trubky. Uvidíme jak obstojí.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já mám spíš pocit, že takto provedené to bude zpětně nasávat už ionizovanej vzduch a časem bude uvnitř pěkná paseka. Ale od toho je dlouhodobej test.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Matka_Tereza
Příspěvky: 112
Registrován: 21 dub 2017, 02:00
Bydliště: Egerland

#39 Příspěvek od Matka_Tereza »

Větrák to táhne směrem ven. Soused, viz můj příspěvek výše, mi říkal že je to plyn velmi agresivní a navrhoval mi možnost nějakého řešení.

Dám to tedy do trubky. Ale pokud to bude používáno např. v autě, tak v tomto malém prostoru se stejně neubráním tomu aby se ozón nasával zpět do přístroje. Tudíž jsem si tenkrát řekl že je to vlastně fuk.

Díval jsi se na provedení těch generátorů z ebae na které jsem vyhodil odkazy, viz výše? Vypadá to, že dají keramické desky do plechové bedny a hotovo. Pravda, jejich větrák zřejmě vzduch do skříňky nasává a ozón proudí mřížkou ven. VN tafo je zalité a keramickým deskám to neuškodí.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#40 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ozón sám o sobě se bude chovat jinak, než ionty nechtěně vzniklé právě při jeho výrobě. U kyslíku se to dá možná odhadnout a vyřešit, u běžného vzduchu je to těžký.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#41 Příspěvek od Kremik »

Takže mi chcete říct, že Q2 zůstane otevřen přes R1, R2 a R5 přestože se napájení švábu odpojí? Asi to budu muset skusit...

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#42 Příspěvek od ZdenekHQ »

No, to asi ne. To relátko by mělo odpojovat napájení komplet.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#43 Příspěvek od Artaban001 »

Osobně bych:
Ozonační trubici umístil do větší skleněné trubky, která by měla na jednom konci vstupní ventilátor - ventilátor pak nebude muset čerpat "superaktívní kyslík", který by mohl napadat olej v ložiskách. Na druhém konci by byl výstup (podle potřeby). Ostatní komponenty obsluhující ozonátor by mohly být chlazený pasívně, nebo vlastním pomocným větráčkem.
Viděl jsem někde fotky profesionálního ozonátoru a ten měl uvnitř skleněných trubek něco jako kruhový kartáč z kovovýma štětinama.
Skleněná trubice pro ozonační trubici by šla nahradit jiným materiálem odolným proti ozónu. Skleněná trubice ozonovýho generátoru by šla vyrobit ze zkumavky- zářivkovou trubici nedoporučuju kvůli rtuti.
VN zdroj - výše popsaný obvod ze zapalovací cívkou, zapalovací jednotka plynových kotlů, nebo VN trafo pro neony.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#44 Příspěvek od Kremik »

Dala by se použít trubice z LED zářivky. Sice se asi nepovede bez popraskání alespoň jednoho konce, ale zbytek trubky je čistý a čirý, tedy použitelný. Jen si to správně nakrátit.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#45 Příspěvek od Artaban001 »

Jestli je skleněná, tak jde použít.

Odpovědět

Zpět na „Zapojení ze šuplíku“