usměrnění napájení autorádia

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
renda4
Příspěvky: 62
Registrován: 12 dub 2005, 02:00
Bydliště: Havířov
Kontaktovat uživatele:

usměrnění napájení autorádia

#1 Příspěvek od renda4 »

Na zahradě mám autorádio a toroid 12V 200VA může mě někdo nakreslit usměrnění ? Hlavně jaké diody použít a kondenzátor , zatím jedu na https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... ifiers.jpg

to s těmi fastony a jeden malej kondenzátor ten graetzův obvod se celkem dost hřeje ale funguje to , bzučí to celkem slabě , ale problém je že rádio je chytré a hned při zapnutí píše něco o low voltage no a pak se to pro to nízké napětí asi po 40min. vypne a já to zas zapnu a pak stále dokola :roll:

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

renda4 píše:to s těmi fastony a jeden malej kondenzátor ten graetzův obvod se celkem dost hřeje ale funguje to , bzučí to celkem slabě , ale problém je že rádio je chytré a hned při zapnutí píše něco o low voltage
. . . a měřil jsi to napětí na elytu ?
kolik je tam naprázdno a kolik při zapnutí rádia ?

Uživatelský avatar
nekmil
Příspěvky: 780
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Havířov

#3 Příspěvek od nekmil »

"12V 200VA" a "low voltage" to je mi nějaké divné, tam musí být kolem 17V= a dosti tvrdých.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#4 Příspěvek od sinclair »

Kreslit netřeba.
Vývody sekundáru 12V patří na fastony s vlnovkou, plus usměrňovače je i plusem elektrolytu min. 10.000uF/25V a současně plusem pro rádio přes pojistku, podobně také mínus, ale už bez pojistky.
Nejpravděpodobněji máš ten usměrňovač špatně zapojený - pokud je to nějaká klasická "kostka", neměla by být ani vlažná, natož se hřát.

Uživatelský avatar
nekmil
Příspěvky: 780
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Havířov

#5 Příspěvek od nekmil »

No, napájet autorádio +/- 17V není moc dobrý nápad. Zrovna jsem tu měl autorádio které bylo někde v garáži napájeno adaptérem 12V/200mA nestabilizovaných. Tedy na prázdno 17V. No hrálo to nějak divně, nešlo tam skoro nic naladit. Byl to jakýsi žďorb ještě s laděním kondenzátorem s jakýmsi int. obvodem, který asi tím vysokým napětím byl "načatý". Majitel řekl: hoď to pod lis.

Uživatelský avatar
renda4
Příspěvky: 62
Registrován: 12 dub 2005, 02:00
Bydliště: Havířov
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od renda4 »

Zítra to změřím , tu kostku v ruce neudržím , fastony jsem použil a kondenzátor je myslím 4700uF ale takový drobek ...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Kostku přišroubuj na kus hnilíkovýho žebráka, ať se chladí. Nebo ji přitiskni na masivní kus kovu, třeba na nějakej masivní Jäkl nebo i na hladkou plošku na nějaký traverze a podobně - důležitej je dobrej plošnej kontakt, kterej můžeš vylepšit namazáním nějakou vazelínou nebo teplovodivou pastou = přesně tou, co se používá mezi chladiče a procesory PC. A ten tvůj elyt bude pravděpodobně starej a vyschlej, takže si kup několik menších na vyšší napětí - nejlíp takový 1000uF/25V až 2200uF/25V a za ten můstek je zapoj paralelně (všecky + na jedno místo a stejně tak všecky -). Soudím na to podle tý hlášky "Low Voltage" - rádio může mít díky mizerný filtraci na svým napájecím vstupu moc nízkou stejnosměrnou složku (a moc vysokou střídavou = špatná filtrace) a proto píše to co píše a vypíná se po 3/4 hodině ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od workhard »

V autorádiu je taky kýbl minimálně 2200µ, jestli to spíš není přepětí a univerzální hláška.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#9 Příspěvek od misocko »

a to ze sa ti po 40min vypne je jeho vlastnost, proti vybytiu akumulatora v aute ked vypnes zapalovanie - chyba ti pripojit este jeden kabel od toho radia na plus

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#10 Příspěvek od Achab »

Nebo je v můstku vadná dioda a usměrňuje jednocestně. Může se to stát při chybném zapojení.

Uživatelský avatar
ar196
Příspěvky: 143
Registrován: 09 dub 2005, 02:00
Bydliště: Rájec-Jestřebí (J.M.)
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ar196 »

misocko píše:a to ze sa ti po 40min vypne je jeho vlastnost, proti vybytiu akumulatora v aute ked vypnes zapalovanie - chyba ti pripojit este jeden kabel od toho radia na plus
Přesně tak :wink:

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#12 Příspěvek od ok1hga »

renda4 píše:a kondenzátor je myslím 4700uF ale takový drobek ...
a jaký napětí je na něm napsaný ?
pokud je na 16V (to bude jen takový drobek) tak může mít hodně velký svod a tím se zahřívá i ten graetz . . .
. . . ale pozor hrozí exploze toho kondíku !

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#13 Příspěvek od mi-ro »

No to by se mu spíše ohřál ten elyt než můstek a šlo by to hodně rychle. A pokud má rádio byť 200W příkonu, tak ztráta na kostce bude při max výkonu (16Ax1,4V) přes 20W. Takže ano, chladit.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
renda4
Příspěvky: 62
Registrován: 12 dub 2005, 02:00
Bydliště: Havířov
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od renda4 »

Tak jsem raději koupil nový můstek KBPC5010 50A 1000V a 2ks 6800uF /25V
Toroid na prázdno ∿12,8V po usměrnění na prázdno 16,3V a po zapojení autorádia 15,3V myslím, že je to trochu moc to napětí , nu což , ta diodová kostka hřeje , ale ne moc předtím se nedala udržet v ruce , nahážu to do krabice a dám i ten chladič ... Pořád hlásí low voltage snad najdu ten kabel co ještě není zapojený.

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#15 Příspěvek od Ruprecht »

A není to "low voltage" zálohovací baterky? Případně nepřipojeného kablíku pro trvalé napájení paměti?
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“