Magnetofon tesla B43 A - pravý kanál hraje slabě.

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
witt
Příspěvky: 501
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#31 Příspěvek od witt »

Tak jsem se dostal do slepé uličky - závada je někde mezi deskou a přepínačem stop. Problém je, že ke kontaktům přepínače se přes to bago "zvonkáčů" nemůžu dostat (přístupné jsou jen spodní tři řady) - mám strach, že když s tím začnu manipulovat, tak půlka drátů odpadne. Je na to nějaký fígl?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#32 Příspěvek od ok1hga »

witt píše: - mám strach, že když s tím začnu manipulovat, tak půlka drátů odpadne. Je na to nějaký fígl?
dělat si průběžně dokumentaci, nafotit detail, aby bylo možné identifikovat kam odpadlý drát zpátky přiletovat . . .

Uživatelský avatar
witt
Příspěvky: 501
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#33 Příspěvek od witt »

to se snadno řekne :-)
Při téhle konstrukci ani nezjistím, že něco upadlo
Přílohy
MG.jpg

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#34 Příspěvek od konosuke »

je na to nějaký fígl? není ! ten magič byl noční můrou profi opraváře...zkus něco jednoduššího
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#35 Příspěvek od masar »

witt píše:Tak jsem se dostal do slepé uličky - závada je někde mezi deskou a přepínačem stop...
Metoda propojování kanálů(stop) A a B musí vést k přesnému místu, kde signál nepokračuje. Ta místa, kde jde signál k přepínači stop (přesněji snímání/záznam) jsou v podstatě jen tři.
Cesta signálu pravého kanálul (stopa B):
1) Snímací hlava B ->přepínač SB52->SB51->vstup zesilovače (C203-T201-C205)
2) přepínač SB45->SB44->deska zesilovače (R208-C207-T202-C209-T203-T204-C212)
3) R77->přepínač SB57->SB58->deska zesilovače (potenciometry, konc. stupeň).
Není snad problém identifikovat a diagnostikovat tyto tři kontakty.

:wink:
Přílohy
přepínač.png

Uživatelský avatar
witt
Příspěvky: 501
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#36 Příspěvek od witt »

To já vím, že takhle to vypadá jednoduše, ale nemůžu se přes ty dráty k těm vývodům dostat. Respektive už jsem se s hroty multimetru probojoval alespoň na krajní pozice. Výsledkem bylo, že se spojení na chvíli probralo k životu. Zjevně je tam někde studený spoj. Nedokážu si ale představit, že bych se tam dostal s hrotem pájky.

Výstup z desky je na C212. Od něj vede jeden drát, který se někde na přepínačích (to místo není vidět) větví na tři. R77 je už na přepínači - jeden jeho vývod je přístupný, druhý zcela "neviditelný"...

Jsem přemýšlel, že bych ty přepínače odmontoval, ale vše nasvědčuje tomu, že s nimi stejně nehnu, protože zůstanou viset na svazku k hlavě.

Uživatelský avatar
witt
Příspěvky: 501
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#37 Příspěvek od witt »

Mě fatk omejou, teď to pro změnu začalo vyhazovat pojistku - viz obr. Nemá někdo tip, na co se přednostně zaměřit? Vzhledem k povaze přístroje spíše tipuju, že zase někde něco odpadlo, než že by něco shořelo.
Přílohy
schm.jpg

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#38 Příspěvek od elektrosvit »

@witt: Spíš než upadnutí sis někde "vyrobil" zkrat.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#39 Příspěvek od masar »

witt píše:Mě fatk omejou, teď to pro změnu začalo vyhazovat pojistku - viz obr. Nemá někdo tip, na co se přednostně zaměřit?...
Pojistku vyhazuje příliš velký proud ze zdroje +17V (na kondenzátoru C44). Tento zdroj napájí všechno, včetně magnetů a koncových zesilovačů. Místo zkratu (přetížení) lze nalézt nejlépe tak, že místo pojistky zapojíš dostatečně dimenzovanou žárovku (např. 12V/15W) a postupně budeš odpojovat jednotlivé spotřebiče.
:wink:

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#40 Příspěvek od elektrosvit »

@masar: Ovládací relé autostopu "MS" ano, ale silový magnet přítlačné kladky "MP" ze stabilizátoru napájen není. Přes příslušné kontakty je napájen přímo z C41, C46. Pokud není zařazena funkce snímání nebo záznam, relé i magnet jsou odpojeny.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#41 Příspěvek od masar »

Ano, zkrat v obvodu MP řešit nemusí.
witt je prostě nešťastník, který na stroji páchá křivdy, které se mu mstí. Chce pomoc, ale přitom ani nenapíše, v jakém režimu nebo situaci pojistka vyletí, za jak dlouho a pod.
:wink:

Uživatelský avatar
witt
Příspěvky: 501
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#42 Příspěvek od witt »

nemám to úplně přesně zmapované, dnes snad nakoupím pojistky a zjistím. Buď ta pojistka vylítne po zapnutí hlavního vypínače, nebo v okamžiku, kdy zapnu přehrávání. Magneťák se prostě točí, ale nesvítí ani žárovky stop.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#43 Příspěvek od masar »

Vyměňovat pojistky můžeš až potom, co zjistíš, kde je zkrat. Postup jsem navrhl.
Všechny indikační žárovky (zesilovače atd.) jsou napájeny až za pojistkou.
p.s. Jako první bych se snažil vyloučit závadu koncových tranzistorů zesilovačů odpojením jejich napájení (emitory T305/T405) a zkontroloval OC26, zda není proražený.
Po odstranění závady zkontroluj nastavení napětí zdroje na +17V.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#44 Příspěvek od elektrosvit »

Když už je řeč o žárovkách, ty jsou uvnitř telefonní, nastrkané do pryžových průchodek. V případě prodření průchodky by mohl zkrat vzniknout zde. Třeba ověřit...

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“