Oprava elekrického klavíru Kawai CN270

Jestliže poptáváte nebo hledáte osobu(y) k vyřešení nějakého problému, popř. nabízíte SERIÓZNÍ zaměstnání související s elektronikou.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MH111
Příspěvky: 241
Registrován: 23 říj 2016, 02:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

Oprava elekrického klavíru Kawai CN270

#1 Příspěvek od MH111 »

Dobrý den.
Nemáte někdo tip na člověka/firmu, co se zabývá opravami elektronických hudebních nástrojů? Ideálně s kým máte dobré zkušenosti.
Popis závady: klavír zapnu síťovým vypínačem, někdy naskočí hned, někdy za chvilku, jindy se po chvíli vypne. Zhasínají při tom kontrolky na panelu a práskají reproduktory, kontrolka vpředu stále svítí. Ta je napájená z +5 V z klaviatury, ta odkudsi z té složité desky 062. Ale dovolím si předpokládat, že je to přímo +5 V ze zdroje. Nechápu, proč je na té desce jak přívod +5 V a +16 V, přičemž se z těch 16 V dělá ještě někde zase 5 V pro DAC,což nevím, co znamená.
Sám mám problém se v SN vyznat, proto sháním opravu.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Jdi po utrhaných spojích na jednostranných deskách. Pokud si na to troufáš, tak prostě desku odmontuj a pod dobrým světlem lupou prohlédni ze strany spojů, hlavně konektory, těžké součástky a součástky na chladičích. Na té digitální oboustranné/vícevrstvé desce problém nebude, pájení v prokovených otvorech vydrží podstatně víc.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

MH111 píše:...Nechápu, proč je na té desce jak přívod +5 V a +16 V, přičemž se z těch 16 V dělá ještě někde zase 5 V pro DAC,což nevím, co znamená.
Sám mám problém se v SN vyznat, proto sháním opravu.
DAC je Digital to Analogue Converter neboli převodník z digitálně vygenerovanýho signálu v číslicový = výhradně dvoustavový podobě na analogovej plynule se měnící signál. A protože by se digitální s analogovou sekcí při propojeným společným napájení navzájem rušily, má ten digitální převodník na analog oddělený napájení.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
MH111
Příspěvky: 241
Registrován: 23 říj 2016, 02:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od MH111 »

Ekkar: děkuji za informaci. Lze tedy z tohoto vyvodit, že když práskají reproduktory a zároveň teda asi vysazuje napájení digitální sekce, že problém bude v + 16 V? Popravdě bojím se ten klavír otevřít, je totiž dost velká šance, že to pokazím ještě víc, než to je. Není to zádný šrot typu vrak B730, kde když něco vypustí dým, tak se nic moc neděje.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od Zaky »

Kdyby se ti s tím chtělo do Prahy, tak se na to můžu podívat. Ze stojanu lze pravděpodobně vršek sundat poměrně snadno a ten už se do auta vejde.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
MH111
Příspěvky: 241
Registrován: 23 říj 2016, 02:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od MH111 »

Zaky: Děkuji, poslal jsem SZ.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#7 Příspěvek od jardafiala »

Tak jak to popisuješ by tom mohl dělat zdroj ze 16V na 5V - vyhřátý a uvolněný vývod stabilizátoru (pokud tam je)....

Uživatelský avatar
MH111
Příspěvky: 241
Registrován: 23 říj 2016, 02:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od MH111 »

Dnes se měl přijít na klavír podívat známý. Aby se nezdržoval víc, než je zbytečné nutné, klavír jsem otevřel. No a když už jsem ho otevřel, tak jsem sáhnul pro měřák a podíval se na napětí. Když jsem měřil 16 V na desce zesilovače, dělalo to bordel. Jakmile jsem začal měřit napětí na stabilizátorech, závada zmizela. Vsadil bych se, že se objeví dle zákona schválnosti chvíli poté, co klavír sešroubuji a přirazím ke zdi...

Uživatelský avatar
MH111
Příspěvky: 241
Registrován: 23 říj 2016, 02:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od MH111 »

Takže. I při " kolapsu" klavíru zůstávají napětí 3,3 V a 5 V na procesorové desce konstantní. Čuchám závažný a drahý problém.
Vystihnout okamžik, kdy klavír nejede, mám hrot na desce a zároveň vidím na ručku UNI 11e byl boj.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od Sendyx »

Zkontrolovat - nejlépe pod mikroskopem - všechny PCB a hlavně celou vnitřní kabeláž.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Bez kontroly a před dalším zkoumáním - opatrně a pečlivě propájet všecky spoje minimálně ve zdrojový části a napájecích přívodech ke všem částem - do každýho pájenýho spoje přidat malou kapičku olovnatý pájky. Čuchám čuchám plnou třídu študentů na deskách, na to ani majkročkop není potřeba, stačí bod po bodu propájet - ta zdlouhavá majkroškopová prohlídka může následovat až kdyby to zas nejelo ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#12 Příspěvek od Kremik »

Až na to, že ručně pájený spoj má 10x menší spolehlivost než pájený vlnou.

Uživatelský avatar
MH111
Příspěvky: 241
Registrován: 23 říj 2016, 02:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od MH111 »

S těmi studenými spoji je to nanejvýš pravděpodobné, ale že by byly ve zdrojové části, to se mi zrovna dvakrát nezdá, když je konstantní napětí i na napájení té procesorové desky. Leda bych byl slepý a nepostřehl pohyb ručky.
A k pájení a mikroskopu: musel bych to pájet minimálně pod silnou lupou, i hrot měřáku je vůči těm bodům na DPS poněkud velký a neohrabaný. Trafopájku ani nemá smysl vyndavat ze šuflete...

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#14 Příspěvek od Zaky »

Kremik píše:Až na to, že ručně pájený spoj má 10x menší spolehlivost než pájený vlnou.
Tato informace vychází z čeho? Dobře provedený spoj provedený ručním pájením musí být zcela srovnatelný s dobře provedeným spojem vlnou nebo přetavením, není důvod, aby tomu bylo jinak. Špatně provedený spoj netřeba uvažovat, když kdokoli pájí, má to bezvadně umět, pokud to neumí, má se to naučit na nějakém odpadu a teprve potom pájet tam, kde na tom záleží.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

Navíc - vlnou už se dávno nepájí ničím jiným, než RoHS bezolovnatýma sračkama. Jejich (ne)spolehlivost je pak s rostoucím stářím přímo úměrná věku ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Poptávka služeb, nabídky zaměstnání“