Znovu ta matematika - chyby v dokumentu PDF.

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

Znovu ta matematika - chyby v dokumentu PDF.

#1 Příspěvek od Brozicek »

Pokud má někdo zájem trochu si zopakovat matematiku střední školy Pythagora a Eukleida, může si následující příklady 16 a 19 spočítat a ověřit si naše tvrzení, že v uvedeném dokumentu PDF jsou chyby. Možná jsou chyby i v dalších příkladech, ale my jsme celý dokument PDF nekontrolovali.

Vnuk si našel na internetu sbírku "Pythagorova věta, Eukleidovy věty - příklady", aby si procvičil probírané učivo.
U dvou příkladů č.16 a 19 se trápil, protože se mu výsledky jeho výpočtů neshodovaly s řešeními, která jsou v této sbírce.
Zkontroloval jsem si u těchto příkladů zadání a výsledky. Skutečně tam jsou chyby, postup výpočtů se neshoduje se zadáním.
Tak to bývá, když se do takových učebních dokumentů opisují příklady z různých zdrojů, a při tom se dělají překlepy. Správnost dokumentu před jeho vydáním již nikdo neověří.
V tomto případě je to ještě závažnější, protože tato sbírka příkladů je deklarována jako "Tento výukový materiál je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky."
Celou citovanou sbírku příkladů lze stáhnout zde:
https://www.szscb.cz/wp-content/uploads ... -uh-07.pdf
Na následujících obrázcích jsou ty chyby takové:
Příklad 16:
Chyba 1 - V zadání jsou uvedeny hodnoty ta = tb = 8 cm. Výpočet je však prováděn pro ta = 8 cm a tb = 12 cm.
Chyba 2 - Na posledním řádku řešení je nesprávně b = 12,9 cm, správně má být c = 12,9 cm.
Příklad 19: Hned v úvodu je překlep, místo "Eukleidových" je napsáno "Euleidových"
Zadání a výsledky pro příklady 19a a 19b jsou správné.
Chyby jsou v zadání a výsledcích v 19c.
Chyba 1 v řešení - Pokud jsou hodnoty zadání "jedna odvěsna měří 5 cm a úsek přepony, který k ní není přilehlý, měří 8 cm", pak diskriminant nemůže být D = 100, a nemůže platit c = 9. Pro zadané hodnoty vychází diskriminant D = 164 a c = 10,403.
Chyba 2 v zadání - Pokud by měl platit diskriminant D = 100, pak by zadání muselo znít "jedna odvěsna měří 4 cm a úsek přepony, který k ní není přilehlý, měří 6 cm". Strana c pak vychází c = 8 cm.
Zadání i řešení pro 19c jsou proto úplně zmatečná.
Přílohy
Příklad 19.png
Příklad 16.png

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#2 Příspěvek od Cowley »

Tohle řešíme u vydavatele FRAUS neustále :)

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#3 Příspěvek od JirkaZ »

No a tvůrci/vydavateli/prodejci atd. jsi to hodil na hlavu, nebo si jen stěžuješ ve zdejší hospodě?

Ber to jako věcný dotaz, nic osobního...

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tak z definice
"Tento výukový materiál je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky."
plyne, že je to děláno pro peníze, nikoliv pro výuku.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#5 Příspěvek od Brozicek »

JirkaZ píše:No a tvůrci/vydavateli/prodejci atd. jsi to hodil na hlavu, nebo si jen stěžuješ ve zdejší hospodě?

Ber to jako věcný dotaz, nic osobního...
Vemte to spíše jako námět k zopakování matematiky pro toho, kdo má zájem. Já jsem si Pythagorovou větu pamatoval, ale Eukleidovy věty jsem vyhledal a znovu je nastudoval. Po šedesáti létech od střední školy.

S vnukem se učíme pravidelně - distančně :) .

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Habesan »

uhlikova@szscb.cz
(Ona je tělocvikářka.)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Brozicek píše:
JirkaZ píše:No a tvůrci/vydavateli/prodejci atd. jsi to hodil na hlavu, nebo si jen stěžuješ ve zdejší hospodě?

Ber to jako věcný dotaz, nic osobního...
Vemte to spíše jako námět k zopakování matematiky pro toho, kdo má zájem. Já jsem si Pythagorovou větu pamatoval, ale Eukleidovy věty jsem vyhledal a znovu je nastudoval. Po šedesáti létech od střední školy.

S vnukem se učíme pravidelně - distančně :) .
A to máš jen Euklidovskej prostor, kde dvě různý přímky můžou mít maximálně jeden společnej bod = průsečík. A co teprve musí bejt za bordel v literatuře o neeuklidovský matematice, o kterou se zajímá řádově menší množství lidí a tím pádem je i menší množství lidí, který podobný chyby jsou schopní odhalit ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Tam ale nepise kazdy telocvikar.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Ne, to opravdu nepíše - ale pokud se to dělá metodou "CtrlC + CtrlV" plus Ghůůůghl Translátor, může to spáchat doslova kdokoliv a pokud si to nenechá zkontrolovat od skutečnýho odborníka, tzn. od někoho, kdo není například zaměstnancem jinak naprosto zbytečnýho S(c)ERMATU, dopadne to podobně jako s těma Euklidovštinama ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#10 Příspěvek od Hill »

Kde jsou ty časy, kdy v čerstvě koupené knize od pana Víta byl vložený lístek s omluvou, že někde na straně tuším 882 došlo k chybě v zobrazení barevných pruhů, a jak mají být seřazené správně...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Opravy z SNTL chodívaly občas poštou . Jenom mne dodnes mrzí , že jsem včas nepřišel na duplikaci části stránek zrovna ve Výroba lihovin . Dnes to asi nezreklamuji .....

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“