Motor MEZ mohelnice

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
prezident
Příspěvky: 20
Registrován: 28 lis 2003, 01:00
Bydliště: Brno

Motor MEZ mohelnice

#1 Příspěvek od prezident »

Dobrý den. Získal jsem starý motor MEZ 1f,220V, 0,37kW. Ve svorkovnici k pøipojení napájení jsou vyvedeny 4vodièe pod šrouby a dvì propojky. Na krytu je nakresleno, že pøi propojení propojek vodorovnì se toèí motor vpravo a pøi propojení svisle se toèí vlevo. Motor nemá rozbìhový kondenzátor, ale uvnitø motoru jsou vyvedeny ještì dva vodièe, které vedou na høídel v pøední èásti. Na høídeli je uvnitø motoru nìjaké pruživové udìlátko, které pøi roztoèení motoru samoèinì odstøedivou silou sepne uvedené dva vodièe. S motorem mám dva problémy:
1. motor se v i mírné zátìži nerozbìhne, ale musím mu pomoci, nebo nezatížit
2. motor se rozbìhne vlevo nebo v pravo na základì náhody (i pøi propojkách), nebo kam mu dám rukou impulz
Chtìl by jsem požádat o radu. Je motr vadný? Lze jej nìjak upravit aby se choval normálnì, tedy rozbìhl se vždy tam kam potøebuji a pøípadnì i v zátìži, tøebaq s pøidáním kondenzátoru?
Motor je to starý, tìlo je litinové, kulatìjšího tvaru, bez vnìjšího žebrování a ventilaèní møížky jsou ze spirálovitého drátu. Asi nìjaký pøedchudce dnnešních asynchronù..

dìkuji

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#2 Příspěvek od FERYACT »

Na hřídeli máš odstředivý vypínač pomocné fáze.Ten uved do provozu.
Jinak si přečti vlákno:Změna otáček jednofázového motoru.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

Takže asi kontakt na tom "udělátku" nespíná . Je zřejmo , že hlavní vinutí je v pořádku . Právě bez pomocného vinutí nemá motor žádný kroutící moment při startu .Vem si kus drátu a přímo na svorkovnici ty dva přívody od rozběhového spínače propoj . Nyní můžeš zkusit na krátkou chvíli zapnout . Roztočí-li se motor , je vše OK . Pokud se ani tak neroztočí , je třeba změřit obvod pomocného vinutí . Nesmí být přerušeno . Můžeš vyfotit svorkovnici ? Hodila by se nejspíše k případu o pár řádků níže .

Uživatelský avatar
prezident
Příspěvky: 20
Registrován: 28 lis 2003, 01:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od prezident »

mechanicky to vypadalá že spínaè pøi roztoèení sepne kontakty (element s pružinami v otáèkách vyletí vpøed a narazí do kontaktu, který sepne, asi)..., je to možné? Píšete, že by mìl spíš rozepnout kontakt. tyhle vodièe bohužel ve svorkovnici nejsou, jsou uvnitø motoru z vinutí pøímo na spínaè který je na høídeli uvnitø pøedního krytu motoru za ložiskem.
díky za rady

Uživatelský avatar
caven
Příspěvky: 417
Registrován: 15 srp 2006, 02:00

#5 Příspěvek od caven »

jednou jsem s tím odstředivým rozběhem taky zabíval, byl problém, že motor když se zatížil trošku více, tak se pořád spínala ta rozběhová fáze. Tak jsem to zrušil a ten rozběhový spínač vyvedl ven na tlačítko. Při zapnutí se prostě podrží tlačítko a poté je vše v poho.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#6 Příspěvek od Yarda1 »

Nedávno jsem se něčím podobným zabýval - viz schemátko.
Ty kondenzátory byly zvenku. Nemohl je někdo utrhnout?
BTW: Ten odstředivý kontakt má mizernou životnost.
Přílohy
jednofaz.JPG
(49.72 KiB) Staženo 179 x

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Ne narazí na ten kroužek a rozepne . Ta pružina kontaktu může být unavená a nedotlačí ten kontakt pro rozběh nebo tam může být přilepená pilina atd.... Nevýhoda odstranění tohoto kontaktu je v tom , že právě při chvilkovém přetížení "pomůže" ta pomocná fáze ten chvilkový stav překlenout . Bohužel mi také tento kontakt odešel a když řežu na pilce třeba 4m latě a přitlačím víc , tak se nyní pila blokne a letím vrčící stroj vypnout a znovu nahodit . To sem dříve nemusel .

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#8 Příspěvek od Atlan »

neslo by snimat otacky a pri ich poklese..pripojit kondik relatkom.....

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#9 Příspěvek od FERYACT »

U ledniček jsem viděl použité proudové relé, které během rozběhu sepne
a při normálním proudu vypíná

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#10 Příspěvek od Atlan »

Unovsich riesene pozistorom.... pri zapnuti maly odpor a studeny.... pomaly sa zohreje odpor sa zveci a rozbehove vynutie skoro odpojiiii

Uživatelský avatar
prezident
Příspěvky: 20
Registrován: 28 lis 2003, 01:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od prezident »

tak jsem motor rozdìlal a asi se nepodobá ani jedné radì co jste mi ochotnì poskytli a nadále nevím co s ním. Nafotil jsem pøedek kotvy, aby bylo vidìt, že se skuteènì spínaè pøí roztoèení spíš spíná než naopak :-(. Leda, že by to nìkdo nìjak blbì složil, ale vipadá to jako logicky poskládané... Nafotil jsem i svorkovnici ale nevím co dál
Přílohy
1.JPG
(153.12 KiB) Staženo 119 x

Uživatelský avatar
prezident
Příspěvky: 20
Registrován: 28 lis 2003, 01:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od prezident »

spínaè1
Přílohy
2.JPG
(123.66 KiB) Staženo 117 x

Uživatelský avatar
prezident
Příspěvky: 20
Registrován: 28 lis 2003, 01:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od prezident »

spínací kontakt z vrchu. Bakelitové koleèko je vlevo a je vidìt že pøi nárazu na spínaè ho sepne.
Přílohy
3.JPG
(121.05 KiB) Staženo 109 x

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#14 Příspěvek od procesor »

Nie je to udělátko pripojené vodičmi do rotora?
Ak nie je tam kotva "na krátko" potom je to motor s vinutou kotvou a ten kontakt by mal premosťovať nejaký malý odpor. Na začiaktu ten odpor zaisťuje jemný rozbeh, potom sa skratuje a motor má plný krútiaci moment.
A ten odpor tam asi chýba.
edit:
http://sk.wikipedia.org/wiki/Rotorov%C3 ... %A5a%C4%8D

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#15 Příspěvek od kbulda »

Je to asi blbě složený.
Ten kontakt musí při roztočení rozepnout, v klidu musí být sepnutý.
Podle fotky to vypadá , jako když se ti ta odstředivá mechanika posunula celá na hřídeli, směrrem do motoru.
Zkontroluj jak je upevněná. Ten třecí kroužek se musí v klidu dotýkat toho třecího " bobíka " co je na kontaktu. tím je kontakt v klidu sepnutý.
Naposledy upravil(a) kbulda dne 17 kvě 2010, 22:33, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“