Soustruh (omezení proudového rázu pøi startu) (pøesunuto)

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Domaci_Kutil

Soustruh (omezení proudového rázu pøi startu) (pøesunuto)

#1 Příspěvek od Domaci_Kutil »

Zdravíèko vážení,
poøídil jsem si soustruh SV18R s motorem 6kW, do garáže si navedl nový kabel 5X10 pøímo z hlavního jitièe 25A (nejspíše posilním), každopádnì tento soustruh nemá spínání otáèek pøes spojiku, tzn.: motor stále bìží a univerzálka se zaène toèit pøes spojiku ale je konstruován tak, že pøi každém sepnutí páky se motor rozbìhne, takže jsou v síti velké rázy, asi si dokážete pøedstavit vedení u rodinných domkù a takovéto rázy, navíc soustruh pracuje i s reverzí, tzn za plného bìhu není problém otoèit motor na levotoèivý, takže je náraz takový øe vyhodí i hlavní jistiè.

Po debatách s nìkolika elektrikáøi jsem vybral jako možné øešení vyrobit na tento motor pro každou fázi výkonový odpor v øádu nìkolika ohmù, který by omezil startovací proud a po cca 2-3sec bìhu motoru tyto odpory zkratovat relátkem/stykaèem.
Chci se vás zeptat zda-li je to na takto silný motor dobrý nápad èi dokonce reálný, udìlat takto silné odpory co by dejme tomu ty za ty 2 sekundy neshoøeli?
A jak velký odpor by mìl být aby tento ráz zmizel? Staèí ty 2-3ohmy?
A co s revezací? Zamezit mechanicky revezu? Doplnit motor o èlánek, který bude hlídat než se dotoèí a teprve pak povolí reverzní chod? Nebo nìjaký èasovaè po pøepnutí páky na druhou stranu poèká cca 5 sec než se zaène toèit opaènì?

Se závitama není problém, k odjetí se používá pouze reverze otáèek závitové tyèe a né motoru, nicménì zvyk je železná košile a reverzi v práci bìžnì uøíváme jako brzdu a tady to.. no vyhodí jistiè :-)


Díky za pøípadné odpovìdi ;)

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#2 Příspěvek od Sandal »

Brzdit stejnosměrným proudem přes časové relé.Je to účinný a jednoduchý.
Jak řezat závit na 18ce reverzací vodicího šroubu si nedokážu dost dobře představit :nevim:

Domaci_Kutil

#3 Příspěvek od Domaci_Kutil »

18ka má reverzaèní páèku napravo u podélného lože, v pøevodovce reverzuje pouze závitovou tyè, stejnì jako by se reverzoval celý motor, je to dùmyslnì vymyšlené a funkèní právì proto aby se nereverzoval motor který je ještì ke všemu do trojúhelníku natvrdo a do hvìzdy pøepnout nejde :)
Ta páèka tam z toho dùvodu prostì je, vìø nebo ne :-P

Jde mi halvnì o omezení toho proudu pøi startu, takže jeslti je rozumné použít ty odpory?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

No pár maličkostí . Každý motor , který je provozován do trojúhelníka jde v originál navinutí-zapojení cívek zvlášť -pochopitelně provozovat do hvězdy . 6kW trhá pořádnou šponu , takže prodoma bych to do hvězdy zkusil . Jinak volba posílení kabelu je přímo proti věci . Naopak snížit průřez a tím ti vznikne požadovaný odpor . Ale prostě máš průmyslový stroj a ani já si neumím představit soustruh bez tvrdé reverzace . To bych již mnohokrát narazil . A to doslova .

Domaci_Kutil

#5 Příspěvek od Domaci_Kutil »

To proto že jste nikdy nevidìli 18R, ta má tvrdou reverzaci v pøevodovce, nereverzuje prostì motorem, reace na reverz je okamžitá dokonce se doèasnì nechá posuv vyhodit, tzn zastavím v zápichu... Natoèím vám klidnì video o této funkci, SV18R to prostì mìli, mají a mít budou :) mámstrojírenskou školua v tomto oboru se pohybuji. Øešíte dávno vyøešené, já se ptám na úplnì jiné vìci, omlouvám se že to vypadá jako bych opovrhoval, to nikoliv ale øeším omezení pomocí odporù, pokud to nepujde budu volit slabší motor, na štítku je psáno 380/230 nejsem si tedy zcela jist, jestli lze zapojit do hvìzdy, pokud ano budu velice rád :)

Domaci_Kutil

#6 Příspěvek od Domaci_Kutil »

Moje chyba, omlouvám se, motor mám zapojen do hvìzdy, plíšek nahoøe mám vodorovnì pøes vinutí, nemám tedy kde již ubírat, zmátl jsem se jiným problémem...

Domaci_Kutil

#7 Příspěvek od Domaci_Kutil »

Posílit kabel do dílny bylo nutné :-) Byl tam opravdu tenký hkliníkový, k soustruhu již mám slabý, chci prostì jen vyhladit t ynábìhové špièky do sítì a nic víc, reverz motoru vùbec neøeštì :-) ptám s ena ty zatracený odpory :-D

Uživatelský avatar
danyel
Příspěvky: 55
Registrován: 09 črc 2007, 02:00

#8 Příspěvek od danyel »

Vyměnit motor za 3,5kW je asi nejednoduší.Soused mi občas něco točí a taky musel vyměnit motor.Má taky nějakou SV18 nevím přesně typ.Tady je nebo byl soustruh v každé kolně ještě před nedávnem.

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od CZJKP1 »

A ,,softstartér" by danou funkci neplnil?

http://www.sopotniceeu.emartinka.cz/def ... ku=8121601

Je to ale zařízení v řádu několika tisíc...

-------

Jestli by se dalo spouštět improvizujícím způsoben nevím. Jen musím upozornit, že jsou takovéto způsoby ,,na vlastní triko"...

Relátka si myslím, že moc v úvahu nepřicházejí, to bych spíše viděl ty stykače.

Místo ,,odporů" bych použil spíše ,,odporový drát", který se tutově nepřepálí (třeba i v případě, kdyby ho stykač v případě poruchy nepřeklenul). Prodávají se různé, kanthal, konstantan, isotan, hanthal, manganin...

Na málokterý drát se dá ,,pájet" drát je potřeba chránit proti nebezpečnému dotyku (asi nejspíše polohou) protože je potřeba počítat s tím, že případě poruchy stykače, který by jej měl překlenout se drát může zahřát.

Místo odporových drátů by šly možná použít tři výkonová topná tělesa, který stykače po časované době překlenou.

Taky se prodávají ,,speciální" termistory, které slouží jako ochrana před proudovými rázy, a po určité době se zahřejí na určitou teplotu a jejich odpor klesne na ,,téměř nulu". jednak nevím, jestli by se dal sehnat takových parametrů aby vydržel, a za druhé sice jeho odpor klesne na ,,téměř nulu" ale jeho stálá teplota je dost vysoká a proto je taky vhodné ho po čase ,,překlenout"...

http://www.gme.cz/termistory-ntc-ochran ... ymi-narazy

Jsou to jen teoretické možnosti. Praktická možnost je, že to nebude fungovat takto vůbec.

A bacha, je to nebezpečné, porušuje to ČSN, hrozí úraz, hrozí popálení, možná taky i požár a je to na vlastní zodpovědnost :lol: . A já jsem Ti to neřekl... :lol:

Uživatelský avatar
SDZ
Příspěvky: 420
Registrován: 11 bře 2011, 01:00

#10 Příspěvek od SDZ »

Když je zmínka o softstartéru řízeného MCU s PWM -jakou frekvenci má PVM ? Předpokládám,že to spouští všechny tyristory najednou,nebo se pletu ?

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#11 Příspěvek od p32 »

Výměna motoru je nejlepší řešení. Nakonec píšeš, že tam má soustruh každý, tak k tomu asi došli taky jinak byste se nedívali ani na televizi a ten soused k tomu došel asi dříve, tak se běž za nima poradit.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#12 Příspěvek od Sandal »

Kutile,ta reverzace je tam pro řezání levejch závitů a soustružení z leva doprava.Ta reverzace je ve střední poloze v neutrálu tak pokaždý když se netrefíš přesně na zub,brutálnim násilnym přehozenim páky tak na začátku závitu se pokaždý strefuješ nožem do závitu?Tohle se reverzuje natrvrdo ať chceš nebo ne.Sám sis na to odpověděl v poslední větě tveho prvního příspěvku :wink:
Pokud si natah kabel přímo z hlavního(to znamená z neměřený části :lol: )ještě silnější tak ti bude jistič padat tuplem.
Naposledy upravil(a) Sandal dne 26 lis 2013, 10:43, celkem upraveno 1 x.

Soemtron
Příspěvky: 1085
Registrován: 23 čer 2013, 02:00
Bydliště: Olomoucko

#13 Příspěvek od Soemtron »

Některé stroje používají pro zabránění reverzu pokud se stroj ještě točí opačným směrem ALNICO a ss brzdu do dvou fází malým napětím.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#14 Příspěvek od Sandal »

Vždyť jsem to psal.Je to levný a účinný.Stačí časový relé a usměrňovací můstek a při odpojení sítě se na nastavenej čas pustí do vinutí stejnosměrnej proud.

Soemtron
Příspěvky: 1085
Registrován: 23 čer 2013, 02:00
Bydliště: Olomoucko

#15 Příspěvek od Soemtron »

Domaci_Kutil píše:A jak velký odpor by měl být aby tento ráz zmizel? Stačí ty 2-3ohmy?
A co s revezací? Zamezit mechanicky revezu? Doplnit motor o článek, který bude hlídat než se dotočí a teprve pak povolí reverzní chod? Nebo nějaký časovač po přepnutí páky na druhou stranu počká cca 5 sec než se začne točit opačně?
Pro inspiraci:
Zapojení SU-32 s brzdou protiproudem pomocí otáčkového relé ALNICO http://www.estplus.cz/otackove-rele-alnico . Alnico také nedovolí spustit motor opačným směrem, dokud se nezastaví z původního směru točení ale ten proudový náraz zde je. Jen uvede motor do klidové polohy.

Zapojení FA3A s brzděním hlavního motoru stejnosměrným proudem. V praxi jsme doplňovali další jakoby "mezistykač", protože někdy přitáhl stykač ss brždění dříve než stačil odpadnout stykač hlavního motoru a došlo k zničení usměrňovače ( tehdy ještě seleny ).

Takže bych to viděl na slabší motor, jak píšeš výše. Ty odpory si nedovedu představit. Někdo to snimi zkoušel?

A používat přívod jako předřadník jak někdo málem navrhuje ? :D :D :D . To snad ne. Za prve úbytek napětí musí odpovídat normám a za druhé musíš mít dobrou pojistku proti požáru.
Přílohy
FA3 A.jpg
(91.15 KiB) Staženo 186 x
FA3A.jpg
(88.16 KiB) Staženo 191 x
SU-32.jpg
(120.44 KiB) Staženo 260 x

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“