rc vrtulníky - stabilizace pomocí elektronických gyroskopù

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

rc vrtulníky - stabilizace pomocí elektronických gyroskopù

#1 Příspěvek od sr71 »

U rùzných rc vrtulníku a quadrocopter se uvádí že jsou stabilizovaný pomocí mnohaosých gyroskopù. Jak je to øešeno, co je to za souèástky?
Mám totiž problém s quadrocopterou, kterou mají dìti. Létala pìknì, ale pak zaèala být nestabilní, takže teï má snahu, i pøi malém zásahu do smìrového øízení, se okamžitì pøevracet. Tak mì napadli ty gyra (píšou u toho, že by mìla být 6-ti osá). Je tam tahle øídící deska http://www.aliexpress.com/store/product ... 61627.html
Jinak mechanicky se zdá vše ok. I reakce na povely jsou ve správném smyslu (tøeba když ji držím v ruce) ale chybí tam ta stabilizace ve vodorovné poloze.
Máte nìkdo zkušenost jestli tohle mùže zpùsobovat vadná øídící deska?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Běžně se takový "gyra" montujou i do mobilů - jsou to spíš než gyroskopy snímače zrychlení = akcelerometry, ale spojený do soustavy se 3 snímacíma osama, takže s příslušnou výpočetní kapacitou dokážou podle změřenýho vektorovýho podílu všech zrychlení spočítat kromě absolutní velikosti i směr působení. Tím dokážou určitým způsobem suplovat gyroskopy. Vlastní fyzikální princip akceleračního snímače bejvá tenzometrickej.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#3 Příspěvek od monterjirka »

Jen tak pro zajímavost - gyroskop je jednou z důležitých součástí dvoukolového vozítka Seagway.
Stačí tak málo, vyhodnotit změnu polohu (naklonění) pohybem kol se snažit do srovnat...
A když jsou 2 gyra a samostatný pohon obou kol, jde s tím i zatáčet...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

monterjirka píše:... gyroskop je jednou z důležitých součástí dvoukolového vozítka Seagway....
Až nato, že to přibližovadlo se jmenuje SEGWAY - http://cs.wikipedia.org/wiki/Segway - aspoň ten název sis moh najít a napsat správně...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
brigadir
Příspěvky: 10
Registrován: 19 srp 2007, 02:00

#5 Příspěvek od brigadir »

Možu byť uvolnené vrtulky na hriadeli motorov a viac sa dozvieš na rc manii.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#6 Příspěvek od sr71 »

To jsem všechno kontroloval - vše ok podle mì. Chová se mi to tak, že na první pohled - pøi držení v ruce - vše funguje a reaguje jak má, ale pøi pokusu o let neudrží vodorovnou polohu a okamžitì se pøeklopí (pokaždé na jinou stranu, záleží jak je vytrimováno), takže z toho usuzuju, že by mohl být problém v té gyrostabilizaci

(na rc manii už jsem se ptal taky, ale zatím bez odezvy)

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#7 Příspěvek od sr71 »

zkusím asi objednat ten board, stojí cca 10usd, doufám že v nièem jiném to nebude, ale zajímalo by mì která z tìch souèástek je ten akcelerometr, protože nic neobvyklého na té desce nevidím, asi nìco z toho co vypadá jako IO

napadlo mì že k závadì boardu mohlo dojít tak, že se k nìmu dostalo trochu snìhu, takže vlhkostí - tím by se to asi dalo vysvìtlit

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#8 Příspěvek od procesor »

6-osí senzor je 3-osí gyro plus 3-osia akcelerácia.
Dajú sa kúpiť aj hotové 3-osí GYRO (ako príklad napr. k nejakému riadiacemu systému...arduino).

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#9 Příspěvek od sr71 »

tak jsem tu copteru rozdìlal a pøi kontrole boardu pod lupou jsem zjistil oxidaci právì okolo vývodù toho gyro senzoru, oèistil jsem isopropylem a kupodivu to zaèlo fungovat :D

Odpovědět

Zpět na „Poradna“