Poskladanie rezistorov

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vonder123
Příspěvky: 105
Registrován: 02 dub 2008, 02:00

Poskladanie rezistorov

#1 Příspěvek od vonder123 »

Čaute,

na aute sa nám pravdepodobne pokazilo čidlo teploty chladiacej kvapaliny, ktoré stojí okolo 40€, čo je dosť a preto by som si chcel byť istý, že to je ono. Teoreticky to ešte môže byť v kabeláži a pod. Na internete som našiel referenčné hodnoty čidla pri 100C. Predstavujem si to tak, že do konektoru pripojím ten referenčný odpor a na budíku si to skontrolujem, či ukazuje 100C.

Tie referenčné hodnoty sú: 341 Ω a 148 Ω

Čiže potrebujem si "nejako" poskladať z rezistorov 341 Ω a ďalšiu skupinku rezistorov s výsledným odporom 148 Ω

Podľa možností s čo najvyššou presnosťou

Vopred ďakujem za pomoc

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Trimr 500 Ω nejlíp víceotáčkovej a multimetr. Na vyzkoušení to snad stačí.

Uživatelský avatar
vonder123
Příspěvky: 105
Registrován: 02 dub 2008, 02:00

#3 Příspěvek od vonder123 »

oki, díky

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#4 Příspěvek od Jodr »

Požadované hodnoty si uděláš za pár korun. Stačí koupit odpory s kovovou vrstvou a hodnotou nejblíže nižší, opatrně odškrábnout lak a tvrdou gumou dogumovat požadovanou hodnotu. Takto upravené odpory jsou kupodivu docela stálé. Mám je již hromadu let např. ve voltampermetru z "pionýrských" dob.

Uživatelský avatar
vonder123
Příspěvky: 105
Registrován: 02 dub 2008, 02:00

#5 Příspěvek od vonder123 »

Jodr
- len pre info
Stačí koupit odpory s kovovou vrstvou a hodnotou nejblíže nižší,
- týmto myslíš rezistor s nižším alebo vyšším odporom?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Nejbližší nižší, gumováním změnšuješ průřez odporový vrstvy tedy zvyšuješ odpor.
Jirka

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#7 Příspěvek od Jodr »

Uvažuješ 341Ω, koupíš nejblíže nižší hodnotu v řadě tj. 330Ω. Co je na tom nepochopitelného?

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#8 Příspěvek od Yarda1 »

Já jsem to v zaměstnání dělal tak, že jsem vzal ohmmetr s požadovanou přesností a krabičku odporů o hodnotě a toleranci, že ten odpor se do ní vešel. A pak už jsem jen měřil .. a měřil ... a měřil dokud jsem na odpor co jsem ho potřeboval nenarazil.
Ale amatér asi nemá po ruce tak přesný ohmmetr a krabičku odporů o přibližně požadované hodnotě.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#9 Příspěvek od Hill »

S tou přesností bych to nijak nepřeháněl: nevíme, o jaké auto jde, ani o které z čidel teploty chladicí kapaliny.
Třeba Japonci z let 1988 až asi 2004 mají prakticky bez výjimky čidla dvě.
Jedno slouží řídicí jednotce pro informaci, jaký režim spalování má řídit, druhé je zcela nezávislé a jen ovládá ručku teploměru.
Při přezkoušení čidla platí, že čidlo je v pořádku, jestliže
při 50°C má odpor v rozsahu 134 - 179 Ω
při 80°C má odpor v rozsahu 47,5 - 56,5 Ω a
při 100°C má odpor v rozsahu 26,2 - 29,3 Ω.

O něco užší tolerance se požadují od čidel teploty, podle nichž se řídí spalování, ale zase ne o moc, šířka tolerance bývá přibližně poloviční (například 146 až 166 Ω při 50°C). Stejně se nevyhodnocuje teplota na jednotlivé stupně, ale který práh už překročila a v jakém rozsahu teplot se pohybuje (typické hodnoty: do 5°C, 6°- 55°C, 56°- 81°C, 82°C a vyšší).
Možná, že s EURO5 je těch oken o jedno dvě víc, ale, protože se stejně počítá s ustálenou teplotou kolem 88°C, asi během té chvíle ohřívání nebude přesnost tak důležitá.

Vezmi prostě odpory 150 Ω a 330 Ω, to je pro vyzkoušení přesnost naprosto dostatečná.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#10 Příspěvek od procesor »

Ten thermistor v aute je aj tak s presnosťou horšou ako 2%.
Kúp si 330 a 10 Ω 1%. Do série to dá 340Ω.
Namiesto 148 si kúp 150Ω 1%.

Edit: Hill je rýchlejší aj obsažnejší :D

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#11 Příspěvek od Milan_F »

Nějak mi uniká smysl celého vlákna. To snad tazatel nezná seriové a paralelní řazení odporů a kupecké počty, když to chce mít tak pintlich? :roll:

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#12 Příspěvek od petrfilipi »

Doufám, že nebudu úplně off-topic.

Taky jsem měnil čidlo teploty chladící kapaliny, a to na Fabii 1.4 MPI. Ono to není jen tak, koupit čidlo. Až na třetí pokus auto jezdí a startuje jak má. První čidlo se chovalo tak, že studený motor po nastartování "chcípl" za 3 sekundy. Po druhém nastartování už to bylo OK.
S druhým čidlem tento problém nebyl, ale zase motor "chcípl" při vyjíždění z garáže (na rovině), když jsem nepřidal plyn.
Až třetí čidlo je OK, nechcípá, ukazuje teplotu a z garáže vyjíždím jen přes spojku.

Podobné problémy jsem měl i na pracovní Felicii 1.3. Když jsem ji od firmy kupoval, tak ještě po 150m pocukávala. Nebylo možné prostě rychle vyjet do křižovatky. Tak jsem koupil čidlo, ale to mi zase špatně ukazovala ručička na teploměru - ono pro F1.3 jsou v pouzdře asi čidla 2, jedno pro ŘJ a druhé pro budík. Až další čidlo (namísto modrého je žluté nebo naopak) funguje (skoro) jak má, pocukávání se projevuje tak 10m po nastartování studeného motoru, pak je to OK.

Píšu to jen proto, kdyby se pisateli původního příspěvku objevila po výměně čidla jiná komplikace.

Petr

Uživatelský avatar
vonder123
Příspěvky: 105
Registrován: 02 dub 2008, 02:00

#13 Příspěvek od vonder123 »

- ostatným ďakujem za rady, pre Milana vysvetlím. Išlo mi o to, že aké hodnoty odporu použiť, koľko sa môžem odchýliť od tej referenčnej hodnoty, poskladať to z rezistorov alebo použiť trimer... Chodí tu kopec ľudí, ktorí majú skúsenosti aj s autoelektrikou... Napríklad to, čo písal Jodr som nevedel, tento poznatok sa mi zíde, Hill to dopodrobna vysvetlil...

edit: petr, dík za tip

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#14 Příspěvek od Milan_F »

...že aké hodnoty odporu použiť...
Takové, které jsou pro tebe dostupné. Odporové řady
...koľko sa môžem odchýliť od tej referenčnej hodnoty...
Docela o dost. Viz výše. Teplotní čidla v automobilech není nic abolutně přesnýho.
...poskladať to z rezistorov alebo použiť trimer...
Dle libosti. Nikdo neví co máš zrovna při ruce.

Připadá mi, že se snažíš z jednoduchý záležitosti dělat obrovskou vědu.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“