Popelák vysavač

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Popelák vysavač

#1 Příspěvek od Celeron »

Byl jsem zaůkolován zajistit popelocuc. Tak jsem obešel pár prodejen a koukal co je na trhu, neb nejlepší je si šáhnout a vidět vnitřek. Narazil jsem na naší vesnici na 4 různý druhy od 3 výrobců.
Všechny měly kovovou hadici a kovovej cyklónovej kýbl. Ale vrchní víko s motorem a hlavně systém filtrace, tam už bylo rozdílů docela dost.
Některý provedení se mě zdálo celkem zcestný. Třeba víko s motorem v plastu. Nebo pouze papírovej kruhovej filtr na sání motoru, co mají třeba Hechty. Taky výkony nic moc, 600 nebo 800W. :roll:
Nejvíc se mi líbil popelák od mě neznámý fy Domo 232. Celokovová nádoba včetně víka, 20 litrů, 1250W a dvojtá filtrace. Na sání motoru je kovová punčocha, která drží tvar, oka tak 0,2 mm, objem cca půllitr. Nádoba zase kovovej cyklón ale přes celý průměr je asi ve 2/3 výšky filtr z tkaniny ze skelných vláken. Nad ním je takovej drátovej půlmíč, který má filtr prohýbat dolů a za chodu poskakuje a tím neustále oklepává filtr a zabraňuje tím zanešení. Provoz píšou 15 minut chod, 15 minut pauza, max 4 hodiny denně. Ten se mi docela líbí.
Co kdo používáte ke kotli nebo krbovkám? Původní nápad byl koupit v OBI jen pasivní celokovovej "předfiltr" k vysavači ale neskladná šílenost, další hadice a cena půlka popeláku s motorem.
Díky
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#2 Příspěvek od Jodr »

K tomu účelu by se hodil stavební vysavač, třeba Hilti, ale cena dokáže vyzout z bot. Používám centrální vysavač. Vývod mám hned u krbu, ale jen na bordel kolem. Popel vybírám klasicky lopatkou do popelníku Stačí otevřít komínovou klapku a prach z této činnosti beze zbytku vyletí komínem.
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#3 Příspěvek od Celeron »

Pořadavek je luxovat popel a nezkoumat, zda v něm náhodou nedoutná jeden malinkej oharek. Tohle když uděláš s popelákem sice s cyklónem ale papírovým kruhovým filtrem kolem sání motoru, tak filtr zhoří. Není to na krbovky ale na pec na chalupu, třeba na vysátí popela z trouby po pečení chleba. Na 150-200 let starý chalupě centrál nebývá. :lol:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Pravoslav
Příspěvky: 138
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Kolín

#4 Příspěvek od Pravoslav »

Já mám vysavač Professor Popelio PP, příkon 1200 wattů, objem 20 litrů.

Všechno vyjma nádoby na popel je z plastu. Samotná nádoba je zhotovena z lisovaného velmi tenkého plechu.
Takže na šásku šetřili, jak se dalo.
Motor je neskutečně poddimenzovaný, během 30 sekund máš na výstupu nepříjemný horkovzduch, ale vysavači to vůbec nevadí.
Vysavač nemám rozhodně proto, abych jej vystavoval. Takže s ním vysávám saze, popel i celý dům, vysavač stále funguje.
Nemá ovšem Tebou zmiňovanou schopnost třást se, což je pro mne mínus. Filtr musím neustále venku vyklepávat.

Filtr čas od času OPATRNĚ přeperu v teplé vodě a jaru.

Příště bych jinak volil, co se popeláku týče.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#5 Příspěvek od Kremik »

Ten teplý vzduch není od ohřátého motoru. Ohřívá se průchodem turbínou. Přece jen ten rozdíl výkonu motoru na hřídeli a sacího výkonu se musí někde projevit.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

To máš recht, vysavač s příkonem 1200W mívá sací výkon maximálně 200W. Takže nákupem vysavače se vlastně koupí 1KW přímotop. :oops:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#7 Příspěvek od Artaban001 »

Kremik píše:Ten teplý vzduch není od ohřátého motoru. Ohřívá se průchodem turbínou. Přece jen ten rozdíl výkonu motoru na hřídeli a sacího výkonu se musí někde projevit.
Tak tohle je mi novinka. Vysavače jsem opravoval nějaký dva roky a tohle by mě nenapadlo. A to mají narozdíl od "popelníků" víc stupňů.
Veškerý vzduch u starších vysavačů z výtlaku turbíny šel skrz motor a ven. Některý agregáty mají sice externí vrtuli pro přívod chlazení, ale výtlak jde do společnýho prostoru, odkud proudí vzduch co splnil svou práci a přes uFiltr opouští vysavač. Kdyby se měl natolik vzduch ohřát "třením v turbíně", tak by už ta turbína přišla o plastový díly.
tady máme na popel jen ten kýbl, na který se napíchne klasický vysavač a je to schopný z krbu vysát i rošty. Zato ten motorizovaný "popelocuc" se za chvíli ucpával - Popel obalil ten vnitřní filtr a člověk musel jako 🤐 pořád mlátit tou červenou věcí, aby ten popel spadal a vysavač sál. Uvědomte si prosím, že ty popelátory jsou dělaný tak, že když s tím nějaký trouba vysaje ještě horký oharky, tak proud vzduchu je ještě rozdmýchává. Pokud je jich pár, pak dohoří v plechovým kýblu a horkýmu vzduchu jednoduchá turbína vyrobená z plechových dílů odolá. U běžnýho vysavače je turbína tvořena plastem (rozváděcí lopatky) a tenkým hliníkovým plechem (turbínový kola).

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Habesan »

To by se ta turbína rozsypala i kdyby byla z titanu...

1kg vzduchu (zhruba 1m³) urychlený na 10m/s (360km/h) má kinetickou energii 50Joulů.
K ohřátí 1kg vzduchu o jediný Kelvin je potřeba cca 1000Joulů.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#9 Příspěvek od sr71 »

Habesan píše:urychlený na 10m/s (360km/h)
jen pro poøádek 10m/s = 36km/h

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#10 Příspěvek od Kremik »

Artaban001 > Tak kde se ten vzduch ohřeje? Kdyby se motor ohříval takovou rychlostí, že po 30 sekundách by byl schopen o tolik ohřát poměrně slušný proud vzduchu, tak během dalších dvou minut shoří. A to neuvažuju plný sáček.
Napsal jsem to zjednodušeně, protože jsem chtěl poukázat na to, že teplo převážně nepochází z motoru. Samozřejmě po delším provozu i ten motor něčím přispívá.
Osobně si to představuju asi takto (ale můžu se plést):
Vysavač pracuje tak trošku jako tepelné čerpadlo.
Vzduch je nasáván hadicí, vzniká podtlak, čímž je vzduch ochlazován a odebírá teplo sací hadici. V turbíně je stlačen, tudíž teplota vzrůstá a ještě je větší o teplo, které nasbíral z hadice. Dále se vzduch ohřívá průchodem filtry, za nimiž zase část teploty ztrácí, protože se tlak snižuje k normální hodnotě. Časem k tomuto teplu přibude i nějaké z motoru.
Nebo má někdo nějaké smysluplnější vysvětlení?

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#11 Příspěvek od keemo »

2 kW prikonu jsou malo na to aby se ten vzduch pri pruchodu motorem ohral? ;)

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#12 Příspěvek od Artaban001 »

Ano, to je schopen se motor tak rychle ohřát. Většinou jsou to šmejdy. Jak jsem psal výše. Odstředivý ventilátor s dozadu zahnutýma lopatkama s pomocným rozváděcím kolem (turbína) koná práci tím, že čerpá vzduch. Pokud nevysáváš - trubice je jen volně ve vzduchu, je turbína vzduchem zahlcená a proto klade mechanický odpor. Vzduch proudí skrz motor, takže z něj odvádí teplo. Pokud sání ucpeš, nemůže se k turbíně dostávat čerstvý vzduch, tak v ní víří ten zbytkový a turbína neklade takový odpor. Vysavačem tudíž neproudí tolik vzduchu, ale motor běží (skoro) naprázdno. To víření zbytkového vzduchu vyluzuje ty zvuky po zacpání vlezu. Navíc se jedná o expanzi vzduchu až po oběžná kola, proto se nemůže ohřívat ani stlačováním. To by muselo nastávat po výtlaku. Na to však nemá vysavačová turbínka dostatečný výkon. Je stavěná na rychlost vzduchu, ne na tlak. Navíc ta krbovysavačová, která má jen jeden stupeň a jednodušší, ale robustní konstrukci.
Klasický vysavač na koberce se taky ohřívá, ale ne tak rychle. A můžu Ti klidně tvrdit, že i ten dvoustupňový ventilátor ve vysavači, kterýmu každej říká "turbína" nemá "koule" na to, aby stlačil vzduch na tolik, abys poznal, že se ohřeje. Pokud výtlak ucpeš, nastane opět to, že se rotující masa vzduchu odtrhne od lopatek rozváděcího kola, který narovnává rotující masu vzduchu a odvádí ven, a ten vzduch bude rotovat i s oběžným kolem. Takže se motoru lehce odlehčí. Ale ne o tolik, jako když ucpeš sání. Největší "odpor" klade ten větrák při určitým přicpání výstupu - proto mají fukary na foukání lehátek dírky na výtlaku, který umožní minimální průtok aby se rotující vzduch neutrhával od "skříně" radiálního ventilátoru. Pak je schopný dát vyšší tlak, než když se úplně ucpe.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#13 Příspěvek od Cowley »

Od čtvrtka 20.10.2016 v Lidlu :)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#14 Příspěvek od Celeron »

Dík, ale to vypadá na papírák filtr. Obávám se, že náhradní bude neřešitelnej problém. Za stejný peníze je Ferm s papírákem a filtry pro něj mají všade.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
JirkaCZ
Příspěvky: 392
Registrován: 12 úno 2011, 01:00

#15 Příspěvek od JirkaCZ »

Co takhle zapomenout na všechny tyhle podivně vyrobený čínský potvory z jedný fabriky a mrknout na Karcher AD 3.200 a není ani o moc dražší a navíc dostanete i trochu příslušenství navíc a pořádnou dlouhou kovovou hadici :)

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“