Rázový utahovák 230V - výběr

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

Rázový utahovák 230V - výběr

#1 Příspěvek od Nakadah »

Pánové, máte prosím někdo reálnou zkušenost s nějakým rázovým utahovákem na 230V? Mám několik let pneumatický Güde, ale A) na to nemám pořádný kompresor B) začíná se už zasekávat.

Přezouvám v rodině celkem 4 auta, takže dělat to ručně je fakt záběr. Kola utahuju vždy momenťákem na 120Nm, ať už plechové nebo lité ráfky. Ale tím pneumatickým to fakt nikdy povolit nešlo. Leda sem si s ním tak trochu zrychlil práci při vyšroubování/našroubování šroubů.

Mám předpoklad cenově do 3000Kč, ale otázka je jestli se za tu cenu dá sehnat něco co bude fungovat.

díky...

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Přezouvám tak, že šrouby ručně povolím, vyšroubuji akušroubovákem, přehodím kolo, našroubuji akušroubovákem a ručně dotáhnu. Zejména dotažení bych utahovákem rozhodně neriskoval.

Uživatelský avatar
fero_b
Příspěvky: 582
Registrován: 17 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Kosice

#3 Příspěvek od fero_b »

zatiahnutie monzo nie, ale povolenie srub rovno na zdvihaku pneu srubovackou by potesilo :) (moja pneu srubovacka to tiez nevie povolit - nejaka sracka z Lidla, pritom kompresor mam dost dobry na to). V pneuservisoch to povolia razovym utahovakoma a tiez to aj tym zasrubuju (maju nastaveny moment na spravnu hodnotu). Zrejme tie lepsie razove utahovaky maju aj viacej sily aj umoznuju nastavit moment. Co sa tyka elektrickych neviem poradit.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Koupil jsem na aukru otlučený tento podobný 800Nm za 1.600,- Kč .
Utahuji na čtvrté klepnutí .... https://www.eshopnaradie.sk/razove-utah ... ch-gds-30/
půlcoulovou švovou trubku na přechodu z 1" na 1/2" to ukroutilo jako mrkev ....

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Nakadah »

bobobo> tak za ty prachy bych po tom skočil taky. Nový je cenově trošku mimo moje možnosti.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#6 Příspěvek od pepik9 »

Nedávno soused chalupář s prázdným kolem, nešlo to povolit ani golou s metrovou pákou. Stát se to v noci na cestě..

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#7 Příspěvek od Atlan »

Ved prave na 120Nm to dotahuju pretekari co nemaju mazelky.
Ja davam okolo 80 90Nm aj to je dost ked treba nahodit rezervu najme ked prsi a dostanete defekt.
Na druhej strane vzdy lepsie dotiahnute koleso ako ked zabudnu dotiahnut aj to sa uz stalo v servise.

Uživatelský avatar
DELONG
Příspěvky: 1361
Registrován: 16 dub 2006, 02:00
Bydliště: SVK

#8 Příspěvek od DELONG »

Dávnejšie som si zakúpil uťahovák z Anglicka neviem už značku ale vydržal rok . Motor sa porúčal . Potom som kúpil vzduchový tuším PowerTool (nie z Lidla ten je nanič) ten funguje dodnes.
Potom som si zakúpil Milwaukee a ten je super . Len sa treba naučiť s ním robiť lebo silu má jak slon :lol: 16 šrób odtrhne ako nič .

Pre mňa ostalo poučenie elektrický na 230v už nikdy . To radšej poriadný vzduchový . Ale najlepší aj tak ten milwaukee . Je malý a strašne mocný .
Len troška stojí viac € ale v dielni sa nezastaví . Je to fakt šikovný pracant.
U mňa je zamestnaný štvrtý rok a stačí keď mu dám raz za mesiac papať 230V z misky :lol: .

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Nakadah »

Na vzduchový nemám kompresor. Tam to chce něco velikosti 3-pístového orlíku, aby to mělo smysl. Můj 60l vzdušník tlakovaný na 7bar je na to prostě málo.

No, asi zůstanu u ruční práce teleskopickým klíčem.

Uživatelský avatar
DELONG
Příspěvky: 1361
Registrován: 16 dub 2006, 02:00
Bydliště: SVK

#10 Příspěvek od DELONG »

Vzduchový kompresor sá dá s troškou šikovnosti zbastliť aj doma . Poctivý kompresor sa dá zohnať aj na bazároch. Len treba striehnúť občas sa nájde dobrá ponuka.

Kamarát mal 60L nádrž a do nich mu vháňali vzduch 4 kompresory zapojené paralerne z vyradených chladničiek :lol: .V pohode tam mal tlak 8 bar len to troška dlhšie trvalo kým to znova dobilo .
Ten pneumatický uťahovák zas tak toho moc necucne na štyri skrutky :wink: .

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#11 Příspěvek od Hydrawerk »

Zná někdo 12V rázový utahovák Cappa? Může to být vůbec použitelné k autu??? Nemá to poněkud d3b1lní tvar? https://www.alza.cz/hobby/cappa-razovy- ... ssionPosts
Přílohy
Cappa Rázový utahovák.jpg

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od PavelFF »

Jaký je princip rázového utahování? Vždyť madlo je skoro v ose rotace, hmotnost taky nic moc. Jaktože to neukroutí ruku místo matky?

EDIT: Tak už jsem to našel.
Princip zařízení spočívá v kombinaci rotace a úderů. Ty na rozdíl od příklepových vrtaček a kladiv nepůsobí v ose nástroje, ale ve směru jeho rotace. Při povolování šroubu dochází k intenzivním úderům nástroje doleva. Vibrace se přitom nepřenášejí do tělesa přístroje a zpětný ráz je minimální, takže se můžete při práci s utahovákem spolehnout na jeho značnou účinnost v kombinaci s minimální námahou.
Naposledy upravil(a) PavelFF dne 28 bře 2019, 12:48, celkem upraveno 1 x.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#13 Příspěvek od p32 »

Kolo se má utahovat vždy ručně a na to stačí bohatě i ten kříž, co je k autu, ale může se použít i momentový klíč. Jestli dělám něco hodinu nebo tři, tak je výsledek ten, že mám stejně zabité celé dopoledně ci odpoledne, protože s tím souvisí nejen přehození kol, ale kontrola všeho kolem kol jednou za půl roku. Ke každému autu z rodiny bych k té práci přizval toho, co s tím jezdí, ať je v obraze. Točit volantem umí každej, ale když se něco stane, tak jen "Já jsem nevěděl(a)." To je jak se psem, kterého by každý chtěl jen na hraní, ale starat se o žrádlo a posranej dvorek či trávu, tak to už ne. :wink:

Uživatelský avatar
dury2
Příspěvky: 127
Registrován: 22 lis 2009, 01:00

#14 Příspěvek od dury2 »

Taky jsem řešil koupi utahováku. Nejdříve jsem si koupil ten z lídlu na aku, neměl výkon a nebo do šroubu mlátil strašně dlouho, něž ho povolil. Šel jsem ho vrátit a místo něho si vzal ten jejich pneumatický a připojil jsem ho na svůj jednopístový kompresor s kapacitou 24 litrů! Výsledek byl ten, že to šroub utažený na 120Nm po sezoně nepovolilo. Utahovák jsem vrátil a smířil jsem se s tím, že s tak malým kompresorem a tak levným utahovákem se prostě síly při utahování a povolování nedočkám.
Po nějaké době mi známý dal starý no name pneumatický utahovák, ktery propuštěl vduch. Jelikož byl zdarma, celý jsem ho rozebral, koupil pár O kroužku a zrepasoval jsem jej. I po repasi měl však podobný výkon jako ten z Lidlu, prostě bylo třeba šrouby povolit ručně a pak teprve vytočit utahovákem. Ten známý mi pak ještě poradil, že hodně záleží na hadici. Já měl u toho utahováku tu klasickou, tuším s vnitřním průměrem 6mm. Zkušmo jsem koupil 5m hadice s vnitřním průměrem 8 nebo snad 10 mm. Světe div se, už tři roky se mi nestalo, že bych nepovolil s tím starým utahovákem nějaký šroub na kole. Připomínám, že stále používám ten svůj malý přenosný kompresor na kolečkách s kapacitou 24 Litrů. Je sice pravda, že na povolení pěti šroubů na jednom kole musí motor kompresoru jednou dofukovat ale za tu pohodu to stojí. Sorry kecám, nepovolilo mi to šroub na poloose, ale ten šel až 2metrovou trubkou s trhákem. :D

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#15 Příspěvek od Nakadah »

Já si nakonec před rokem koupil Parkside rázový utahovák 20V se 4Ah baterkou. 120Nm je nic, šroub povolí ani ne během vteřiny. Zpětně si nastavím moment utažení jen 105Nm a na 120Nm to dotáhnu momenťákem. Horší je povolovat to po prasatech z pneuservisu, kde to utahují naplno co jde. Jejich kontrolování momenťákem jsou jenom opičky...

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“