Jak rozlišit lak na lakovaných drátech?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

Jak rozlišit lak na lakovaných drátech?

#1 Příspěvek od Habesan »

Dejme tomu, že se mi dostane do rukou kousek lakovaného vodiče určeného pro vinutí vinutých dílů (cívky, transformátory, motory).
A nemám k němu žádné údaje.
Může to být odstřižek z výroby, zbytek po zrušené výrobě, nebo drát vymotaný z části vyřazeného přístroje.
Ověřím si, že to není hliník nebo ocel a podle oranžovorůžové barvy uvnitř budu předpokládat, že je to čistá elektrovodná měď.
Přeměřím si jeho průřez, průměr a případně elektrický odpor.

Potřebuji zjistit jakým lakem byl nalakován, abych mohl zvolit vhodnou zalévací hmotu a také abych věděl jak případně odstranit starou zalévací hmotu.

Jakými, v baslířské praxi použitelnými, metodami nejlépe rozliším, jakým lakem je takový kousek vodiče izolován???
Za přínosné rady děkuji předem.

Uživatelský avatar
Charos
Příspěvky: 784
Registrován: 16 říj 2009, 02:00
Bydliště: u Chrudimě

#2 Příspěvek od Charos »

Porovnat smrad při pájení, pájitelnost (teplota, při jaké se taví)
Porovnal bych to s drátem se známou izolací (PUR, silikon)

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#3 Příspěvek od sinclair »

Rozlišuju jen dva druhy: ty, co letovat jdou a ty, co nejdou. Obě se pak dělí ještě na podskupiny s dvojitou a třívrstvou izolací.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#4 Příspěvek od FERYACT »

To sinclair: Jak jsi stanovil dvojitou či trojitou isolaci. Na motorech jsem se setkával z izolací na 3kV. Neuvažoval jsem jak je jí dosaženo. Jak je to provedeno na námi provozované napětí. Jsou různé barvy?

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#5 Příspěvek od sinclair »

Dráty s 3x izolací bývají červené, ale u rejžáka to pravidlem často není. Dvojitý tereftalát bývá tmavě zelený,

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#6 Příspěvek od FERYACT »

Mám dojem že izolace na 3kV byla zelená.Ale viděl jsem to naposledy před 30roky.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

Asynchronní motorky jedné řady Tesla Bxx byly snad vinuty samopájitelným modrým vodičem.
Samopájitelný polyuretan domácí výroby z 80. let byl skoro transparentní, tj. barva mědi s nádechem do červena.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#8 Příspěvek od sinclair »

Ano Crifodo. Sluší se jen dodat, že ten polyuretan neměl být podle Kablovky používán ve strojích, kde mohla i krátkodobě dosahovat teplota přes 115°C.
Ten modrý drát je poměrně vzácný. Naposled jsem ho viděl v motoru stolního kazeťáku B60, ale jinak asi nikde. Zřejmě to byl hokus-pokus Kabla.
Pokud jde o použití již použitého drátu, je dobré s ním nakládat, jako s běžným, tedy dvouvrstvým a podle toho jej i používat.
Podle mých "ručních" zkušeností se zpravidla k opakovanému použití a bez mikroskopu obecně moc nehodí dráty pod 0,45 mm.

Jistě, pokud budete opatrně odvinovat drát z pěkného vn trafa, je dost pravděpodobné, že to bude drát s lepší izolací, než standardní. Každopádně je ale zapotřebí jej průběžně, na úsecích aspoň 1-2m dobrou lupou, nebo lépe školním mikroskopem kontrolovat, zda je lak nepoškozený. Bývá často poškozený /popraskaný a místy se loupající/ díky bývalým tepelným cyklům stroje, ze kterého drát berete - nemusí být viditelně "přismahnutý" včetně cívky. Při tepelných cyklech dochází k periodickému roztahování a smršťování drátu, kterému to nevadí, pokud se s ním nehýbe. Jakmile ale takto poškozený drát začnete odvíjet, začne se loupat. Třeba i po vrstvách a to je opravdu těžko uvidět.

Bez originální cívky a štítku na ní, je to fakt těžko hádat, co je co, protože barevně to identifikovat nejde.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“