Výpočet chladiče

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

Výpočet chladiče

#1 Příspěvek od Milan »

Narazil jsem při prohlížení stránek "nového Pandatronu" na článek
"Výpočet chladiče" . Zaujala mě věta na konci textu :

A ještě jeden tip na závěr:
Dobrý chladič se pozná tak, že chlazená součástka je relativně chladná, zato konce chladiče jsou horké.

Jo, už jsem se s tím setkal, byl-li chlazená součástka Peltierův článek.
Jinak je to zřejmá blbost navozující představu o tom, že se teplo šíří vedením směrem k jeho zdroji . Naštěstí to tak nefunguje, viz moje právě roztopené kachláky.... :D .

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Je to blbost i s peltierem.

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#3 Příspěvek od dj_Paul »

Pravda to je v případě chladiče s heatpipe

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#4 Příspěvek od Olchor »

Ne, ani u heatpipe to neplatí. Ta jen vede teplo s podstatně menším odporem.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od PavelFF »

Že nemůže být zdroj tepla studenější než chladič je bez diskuze. Asi si to skoro nikdo nemyslí.

Třeba to autor myslel jinak. Kouzlo je ve slově "relativně" . Relativně studená součástka a relativně horký konec chladiče neznamená, že chladič má vyšší teplotu.
Ale představte si nedávno zde probíraný chladič z mědi na plošném spoji. Když bude plocha takového "chladiče" nesmyslně velká, teplo už se na konce obrazce ani nedostane a budou studené - relativně - vzhledem k teplotě poblíž zdroje. Když bude chladič o stejném povrchu vyroben z žebrovaného masivního materiálu, budou rozdíly teplot na chladiči relativně malé. Prostě plech jako chladič funguje mizerně, pokud je moc tenký a rozsáhlý. A bude na koncích relativně chladný. Není to "dobrý chladič".

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#6 Příspěvek od Milan »

U toho Peltiera je tok tepla na studené straně "obrácený" . Např. v autochladničce je uvnitř o něco vyšší teplota než na studené straně článku, jináč by to chladit nemohlo . Samozřejmě na teplé straně to primárně hřeje a teplo je odváděno klasicky chladičem popř. větrákem do pryč.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

PavelFF píše:Kouzlo je ve slově "relativně"
Bingo. To slovo přikryje cokoliv, klidně udělá z prohry vítězství, z bídy blahobyt, z plného prázdný.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“